Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Mobiiltelefon pihu seest ei levi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mobiiltelefoni antenni käega kattes tekitame ise leviprobleeme, liiga sagedase lühiajalise laadimisega võib kahjustada telefoni akut ja paela otsas kandmisega telefoni sootuks ära lõhkuda.

«Mobiili oskamatust käeshoidmisest tingitud probleemid on üsna sagedased,» ütles EMT avalike suhete juht Kaja Pino.

«Väikesed telefonid peidetakse pihu sisse ja antenniosa jääb peitu. Kui siis veel näpp kuulari ette satub, ei kuulegi midagi. Autos käed-vabad seadet kasutades pistetakse aga telefon teinekord pükste tagataskusse, nii et see jääb istme seljatoe ja keha vahele, ka sel juhul on tulemuseks halb levi.»

ASi Mobile Wholesale hooldusjuhi Marco Jürlau sõnul on kõikide mobiiltelefonide kasutusjuhendis antenni asukoht ära näidatud ja seda ei tohiks käega katta.

Telefon ööseks laadima

«Kui antenn pole väljas, asub see telefoni ülemises osas tagaküljel,» selgitas Jürlau. «Tehnikud ütlevad, et telefoni tuleks kinni hoida kolme näpu ja pöidlaga. Lisaks telefoni käega katmisele võib leviprobleeme tekkida ka siis, kui telefon on põuetaskus, antenn enda poole.»

Pino jutu järgi kurdavad mobiilikasutajad tihti ka aku kiiret tühjenemist ja kulumist. «Paljud ei ole aru saanud, et näiteks värvilise ekraaniga telefonidel kulub aku kiiremini. Inimesed aga pole seda telefoni andmetest vaadanud ja endale teadvustanud, ning siis kurdavad, et ostsid uue telefoni, aga aku on täitsa läbi.»

Jürlau sõnul on värvilise ekraaniga telefonide akude kiirem kulumine tingitud ekraani suuremast voolu tarbimisest. «Värviliste mobiilidega meeldib inimestel rohkem asjatada – mängitakse, saadetakse MMSe ja SMSe,» põhjendas Jürlau. Telefoni akut kulutavad ka lisafunktsioonid. Lisaks kulutab telefon rohkem voolu kehvema leviga piirkondades.

Millal peaks telefonile uue aku ostma, sõltub Jürlau sõnul nii mobiili kasutajast kui ka kasutamisest.

Kaelas saab kannatada

«Ühe aku elueaks loetakse mingi laadimistsüklite arv, mis tänapäeval on umbes 300–500 laadimiskorda. Aga üldiselt on normaalne, kui aku peab vastu aasta,» rääkis Jürlau. Akut võib kahjustada vale laadimisega.

Kui panna pooltäis aku laadima, siis see ei riku akut, küll aga telefoni laadimine mitu korda päevas lühikese aja jooksul. Hea oleks panna laadima peaaegu tühja akuga telefon ja kõige kasulikum on aku panna laadima ööseks.

«Kui telefon teatab, et aku on täis, siis see on see, mida tootja loeb piisavaks laadimiseks. Tegelikult peaks laadima veel teist samapalju,» lausus Jürlau.

Lisaks valele laadimisele võib akut kahjustada telefoni hoidmine otsese päikese käes, samuti külmas ja niiskes kohas.

«Telefoni akut kahjustavad tegurid on kõik kasutusjuhendites kirjas ja neid peaks vältima,» rõhutas Jürlau.

Telefonile ei mõju hästi ka selle paelaga kaelas kandmine. «Kaelapaelad on küll trendikad, kuid kaelas rippudes lendab telefon tihti igale poole vastu. Õues käies on paela otsas rippuv telefon tavaliselt jope all ja võib saada niiskust, kui omanikul hakkab palav, jope peal kandes võib telefon jääda aga vihma kätte,» hoiatas Jürlau. «Õige on kanda telefoni kotis või taskus, kuid mitte pükste taga- ega küljetaskus, sest sel juhul võib telefonilile peale istudes tekitada sellele mehaanilisi kahjustusi. Eriti hea lahendus telefonide hoidmiseks on vöökott.»

Ooteaeg sõltub toimingutest

Tootja on andnud mobiiltelefonidele tehniliste näitajatena kuni X tundi kõneaega või kuni Y tundi ooteaega. Mõlemat korraga ei saa telefonilt nõuda.

Mobiiltelefoni aku ooteaeg on otseselt sõltuv telefoni asukoha levitugevusest, sisse/väljahelistamisest (vähendab oluliselt mobiiltelefoni ooteaega) ja telefoni menüüs omaniku tehtavatest toimingutest/lisavõimalustest.

Kõik mobiiltelefoniga tehtavad toimingud tarbivad aku voolu. Siia alla kuuluvad menüü sirvimine, sõnumite saatmine, kõnedele vastamine, väljuvate kõnede sooritamine, WAP/GPRS-i kasutamine, menüüs olevate mängude mängimine jne.

Tootja märgitud maksimaalne ooteaeg kuni Y tundi on võimalik saavutada, kui mobiiltelefon asub maksimaalse levi piirkonnas ning telefoni pealt ei tehta sisenevaid/väljuvaid kõnesid ega kasutata menüütoiminguid.

Allikas: väljavõte kirjast, mille EMT Esindused saatis tarbijakaitseametile

Kommentaarid
Tagasi üles