Akende valesti paigaldamine võib tekitada külmasildu ja muid soojustusvigu, mille tagajärjeks on jahe tuba.
Ehkki soojapidavuse mõõtmiseks on olemas erivahendid, saab olukorrast aimu ka silma järgi. Soojustusega on lood päris halvad, kui sisepindadele tekib härmatis. Kõige sagedamini juhtub seda sisenurkades ning akna ja uste ümbruses.
Härmatis akende-uste ümber osutab paigaldamisel tekkinud külmasildadele või ebapiisavale soojustusele. Et vigade parandamine on üpris tülikas, tuleb aknad-uksed õigesti ette panna. Jälgige, et lengi ja ava vahe oleks korralikult täidetud Penoflexi vm vahtpolümeeriga.
Aknad on kõige suurema suhtelise soojakaoga välispinnad. Seetõttu ei pruugi te ka siis, kui välissein on nagu kord ja kohus soojustatud, sooja maja saada. Aknad tasub välja vahetada seina renoveerimise ajal, muidu teete samu töid varsti uuesti.
Selektiivklaas hoiab sooja
Külmade talvedega Soomes ja Rootsis soovitatakse kasutada kolme- ja isegi neljakordsete klaasidega aknaid. Neljakordne klaas näib siiski ülepakutuna, õigustades ennast ehk ülisuurte klaasipindade puhul. Siinkohal tuleb meeles pidada, et klaasi tihedus on suur ja ühe kihi lisamine annab konstruktsioonile kaalu juurde.
Tuulutus on tähtis
Pigem võiks kasutada kahekordset klaaspaketti, kus üks klaasidest on selektiivse läbilaskvusega. Selektiivklaas on töödeldud nii, et peegeldab osa soojusest sissepoole tagasi.
Uudse lahendusena kasutatakse klaaspaketi vahel alumiiniumliistu, mis on kaetud isoleeriva plastikukihiga. Klaaspaketi soojapidavust tõstab ka argooniga täitmine.
Igasuguse lisasoojustamise ja isoleerimise varjuküljeks võib osutuda niiskusreiimi rikkumine. Näiteks olematu ventilatsiooni puhul võib avade eeskujulik tihendamine ja aurutõkke kasutamine seintes viia niiskuskahjustusteni siseruumides ja isegi hallituse tekkimiseni.
Sellistel puhkudel leevendab olukorda ruumide ventileerimine akende kaudu.
Sestap tuleb uute akende valikul pöörata tähelepanu ka asjaolule, kuhupoole ja kuidas aknad avanevad ja kas neid on võimalik fikseerida tuulutusasendisse.