Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Vana puitaken väärib taastamist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eluase vanas majas vajab tihti tänapäevastamist, kuid remondi käigus ei tasuks loobuda taastamist väärivatest puitakendest.

Uutel plastikakendel on oma koht uuselamu- või paneelmajade piirkondades, kuid ajaloolisele puitmajale ei sobi need kohe kuidagi. Vähene teadlikkus vana akna väärtusest ja plastakende tootjate superhinnapakkumistega vürtsitatud jõulised reklaamikampaaniad on kaasa toonud väga paljude majafassaadide rikkumise.

Tegelikult tuleb vana akna taastamine uue akna ostmisest sageli odavam, rääkimata kaunist ja kaua kestvast lõpptulemusest.

Hooldatud aken püsib

Sadakond aastat tagasi oli akna tegemine kunst ja käsitöö. Meistrimees valis langetamiseks sobivat puud ja õiget ilma kaua ning paljude hoonete puitaknad on püsinud sada ja rohkemgi aastat.

Puitaknad vajavad aeg-ajalt ülevärvimist, kuid reeglina mitte sagedamini kui iga viie aasta tagant. Akna tervise tagamisel on oluline seegi, et niiskus katkise veelaua või murenenud kiti tõttu selle konstruktsioonidesse pidama ei jääks.

Vahel võivad vana maja aknad näida esmapilgul lootusetus seisukorras olevat. Kõigepealt peaks akna seisukorda lähemalt uurima ning vaatama, mida saaks teha selle endise hiilguse taastamiseks.

Vahel piisab vaid vana värvikorra ja kiti eemaldamisest, kui saab selgeks, et akna kordategemiseks polegi lisaks kittimis- ja värvimistööle vaja muud ette võtta.

Kui aknad on olnud pika aja jooksul hooldamata, peab mõnikord välja vahetama või parandama ka puit- või metallosi.

Vead akna uuendamisel

Vana akna väljavahetamisel või hooldusremonti tehes võivad tähelepanuta jääda terviklikkuse seisukohalt olulised detailid. Näiteks muutub maja välimus juba siis, kui muudetakse akende raami laiust või ruudujaotust. Kindlasti peab nii terve akna kui ka üksikute puitosade väljavahetamisel järgima esialgset höövliprofiili.

Samamoodi ei tohiks vana akent uute materjalidega «täiustada». Klaasi kinnitamiseks raami külge sobib kõige paremini kitisegu, kuid mitte plastikliist. Soojapidavuse tagamiseks pole vaja moodsat pakettklaasi, õige tihendamise ja reguleerimisega saab vana akna muuta sama tihedaks kui uue.

Käsitööna valmistatud antiikne aknaklaas on säilitamist väärt, selle «defektid» muudavad ta elavaks ja meeldivaks. Akende kõrval tuleb tähelepanu pöörata säilitamist väärivatele piirdeliistudele.

Õigete töövõtete ja materjalide osas tasub alati konsulteerida spetsialistidega. Keerulisemad puusepatööd võiks siiski meistrile jätta, kuid värvimise ja kittimisega saab hakkama igaüks.

Rahaline toetus

Selleks, et miljööväärtuslikes piirkondades elavad inimesed oma elukohta enam väärtustama hakkaksid ja remonditööde ajal vanadesse detailidesse ja materjalidesse säästvalt ja lugupidamisega suhtuksid, toetavad restaureerimistöid nii riik kui ka kohalik omavalitsus.

Vana akna korrastamiseks saab taotleda restaureerimistoetust nii Tallinna kui Tartu linnavalitsuselt, kuid tingimuseks on hoone rikkumata välimus (pole kasutatud ebasobivaid materjale või detaile).

Erandina võidakse toetada ka varem paigaldatud ja hoone välisilmet kahjustavate akende vahetamist arhitektuuriliselt sobivamate vastu.

Restaureerimistoetus pole mõeldud uusehitistele, kuid selle saamiseks ei pea maja tingimata olema ka muinsuskaitse all.

Akende hooldamise ja restaureerimise pilootprojektiga alustas ka muinsuskaitseamet, kust võivad vanade puitakende hooldamiseks rahalist toetust taotleda mälestiste ja muinsuskaitsealadel asuvate hoonete omanikud. Eelisjärjekorras saavad seda toetust väljaspool Tallinna asuvate hoonete omanikud.

Tallinnas ja Tartus tegutsevad säästva renoveerimise infokeskused, mis aitavad kaasa vanema hoonestuse kaitsele.

Tartu ühingu esimeseks ettevõtmiseks ongi koolituse ja töötubade korraldamine vanade akende taastamise teemadel.

Kui kuskil on ootamas kasutult seisev vana aken või selle detailid, puudub aga võimalus akent säilitada või renoveerida, võib infokeskusele sellest teada anda.

Tallinnas kogutakse materjal lattu ja müüakse hiljem huvilistele. Tartus on plaanis korraldada samalaadne asi.

Miks säilitada vana puitakent?

Säilib hoone algupärane arhitektuur.

Restaureerimistoetus korvab võimaliku hinnavahe.

Antikvaarse vara hind tõuseb jätkuvalt (aken on osa kinnisvarast).

Ehitusloa olemasolu pole vajalik, kui ei muudeta akna kuju.

Hoone fassaad ei jäta muljet Segasumma suvilast.

Plastakendega rikutud hooneid tekib linnapilti vähem.

Korralikult taastatud vana aken on plastaknast keskkonnasäästlikum ja loob tervislikuma sisekliima.

Allikas:

Säästva renoveerimise infokeskus

Tallinnas tel 641 4434,

www.renoveeri.net

Tartus tel 5192 4150

Vaata ka www.helliston.ee

Kommentaarid
Tagasi üles