Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Klaaspaketi tellimisel küsi kindlasti nõu asjatundjalt

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eestis populaarseim klaaspakett koosneb kahest klaasist, kuid tellida saab ka kolmekordseid klaaspakette.

Klaaspakett võib koosneda kahest või enamast klaasist, mis on liidetud hermeetiliselt butüülmassi ja liimmastiksi abil alumiiniumvaheliistu külge. Butüülmassi ülesanne on muuta pakett hermeetiliseks ja vältida niiskuse sattumist klaaside vahele, samas takistab see klaaside ja alumiiniumvaheliistu vahelist soojusjuhtivust. Liimmastiks moodustab klaaside ja vaheliistu vahele elastse sideme ning hoiab neid omavahel tugevasti koos. Klaaside vahele jääv õhk või gaas kuivatatakse vaheliistu sees oleva niiskust imava aine ehk absorbendi abil.

Ka dekoratiivklaasid sobivad

Klaaside valik on väga lai, seega on klaaspaketi valikul oluline lähtuda just selle funktsioonist. Klaaspaketis võib kasutada tasapinnalisi ja dekoratiivklaase, eri struktuurse pinnakattega, karastatud ja lamineerituid klaase.

Enimlevinud klaaspaketid koosnevad tavalisest kirkast klaasist ja selektiivklaasist ehk Low-E klaasist. Viimane sarnaneb väliselt tavalise kirka klaasiga, mille üks pool on kaetud spetsiaalse Low-E pinnakattega.

Kate on läbipaistev, väikese, peaaegu märkamatu värvitooniga ning mõjutab valguse läbilaskvust ja peegeldust minimaalselt, kuid vähendab soojuskadu kuni 30 protsenti. Klaasi pinnale kantud Low-E kate võimaldab valguse sissepääsu, kuid takistab soojuskiirguse kadu läbi akende.

Oluline on silmas pidada ka klaaspaketi vaheliistu laiust, mis mõjutab oluliselt soojapidavust. Optimaalne vaheliistu laius on 15–18 mm. Alumiiniumist vaheliist tekitab klaaspaketi servades soojuslikku «lühiühendust», mis põhjustab mõnikord kondensatsioonivee teket ning külmas kliimas isegi härmatist ja jääd.

Selle nähtuse leevendamiseks või vältimiseks võib kasutada kolmekordset klaaspaketti või valida kahekordsesse paketti alumiiniumliistu asemele klaaskiust vaheliistu, mille soojusjuhtivus on oluliselt madalam. Klaaskiust liist vähendab termosilda klaaside vahel, oluliselt soojem klaaspaketi servapiirkond aitab välistada kondensaadi tekkimist. Vaheliistu laiuse suurendamine võib parandada klaaspaketi soojusisolatsiooni kuni 10 protsenti.

Gaas klaaside vahele

Soojapidavuse parandamiseks võivad selektiivklaasiga paketid sisaldada ka õhust raskemaid gaase nagu argoon või krüptoon. Tänaseks on eeskätt odavama hinna tõttu enim kasutatavaks gaasiks argoon.

Müraisolatsiooni saab parandada eri paksusega klaaside abil, efekti saavutamiseks peab klaaside paksus erinema teineteisest vähemalt 30%. Väga head müraisolatsiooni pakuvad vaiklamineeritud klaasid, kus klaasid on omavahel liidetud vaigukihiga.

Turvalisuse tõstmiseks võib paketis kasutada karastatud, lamineeritud, tulekindlaid või kuulikindlaid klaase.

Lamineeritud klaasid säilitavad purunedes oma kuju ega killune; karastatud klaas muutub purunedes väikesteks nüriservalisteks kildudeks. Läbipainde suhtes on karastatud klaas sama paksust tavalisest klaasist aga ligi viis korda tugevam.

Sissemurdmist raskendavad klaasid on paksemad lamineeritud või mitmest õhukesest klaasist kokku lamineeritud klaasid. Karastatud klaaside kasutamine laminaadis muudab klaasi veelgi tugevamaks. Klaasi sisepinnale võib kleepida ka turvakile, mis on samaväärne lamineeritud klaasiga.

Relvastatud rünnaku pelgajatele valmistatakse laminaatklaase, kus karastatud klaasid on kokku lamineeritud spetsiaalse kilega.

Kommentaarid
Tagasi üles