Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Eesti meister Tsõganova loobus maleolümpiast

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maleolümpiale sõitev naiskond sai pärast kaheksakordse Eesti meistri Tatjana Fomina väljajätmist võistkonnast teise hoobi, sest loobumisest teatas tänavune tšempion Monika Tsõganova.

Tsõganova ütles, et teda viis loobumisotsusele maleliidu juhatuse täitmata jäänud lubadus toetada olümpiaks valmistumist. Tema väitel kinnitas EMLi juhatuse esimees Hendrik Olde kevadel, et Eesti meistrivõistluste tulemuste põhjal jagatakse olümpiale sõitjatele raha, meister pidi saama 15 000 krooni.

«Maleliit tasus minu Euroopa meistrivõistlustel osalemise kuludest 5000 krooni,

10 000 krooni maksin ise. Septembris sain alaliidult veel 3000. Soovisin, et nad täidaksid kogu lubaduse. Kui aga Olde nüüd teatas, et mingit toetust polnudki ette nähtud, tundsin end petetuna,» lausus Tsõganova.

Malel napib toetajaid

Üksi kolme last kasvatav 35-aastane tallinlanna ütles, et tal pole võimalik pere kõrvalt eriti suuri summasid malele kulutada. «Lootsin, et maleliit aitab mul EMil osalemise kulud tagantjärele katta. Olin ju täitnud nende seatud tingimused – osalenud Eesti meistrivõistlustel ja vähemalt kahel rahvusvahelisel turniiril,» rääkis ta.

Olde eitab, et EML lubas maletajate olümpiaettevalmistust rahastada. «Monikal on kinnisidee: ta tahab oma EMi kulud hüvitada,» lausus ta.

EMLi tegevjuhi sõnul eraldas hasartmängumaksunõukogu 150 000 krooni kuueliikmelise meeskonna ja neljaliikmelise naiskonna lähetamiseks järgmisel nädalal Hispaaniasse Mallorcale, kuid ühtki maletajat eraldi ei toetata.

EML küsis veel abi valitsuse reservfondist, vastus oli eitav. «Monikale palusime toetust kultuurkapitali nõukogult ja Lasnamäe linnaosavalitsuselt, saime taas eitava vastuse. Osa maletajaid on leidnud endale ise sponsoreid või tuge kohalikult omavalitsuselt,» rääkis EMLi tegevjuht.

Tsõganova kahetses, et Eesti naiskond ei saa suurimal malevõistlusel mängida tugevaimas koosseisus. «Ma ei mõista maleliidu juhatuse tegevust,» märkis ta. «Fomina väljajätmist põhjendasid ametnikud sellega, et Tatjana ei osalenud Eesti tšempionaadil. Alaliit lubas kaks liiget valida meistrivõistluste tulemuste ja kaks taseme järgi. Ometi tehti teisiti – Fomina on ju kaheksakordne Eesti meister.»

Olde leidis, et hoolimata kahe teeneka koondislase kõrvalejäämisest pole naiskond nõrgenenud. Ta põhjendas: asendajaks kutsutud Tuulikki Laessonil, kes viimati osales olümpial kuus aastat tagasi, on Eesti naismaletajatest kõrgeim reiting ning Leili Pärnpuu ja Viktoria Baškite pole Tsõganovast ja Fominast kehvemad.

Neljandana teenis olümpiapääsme Eesti meistrivõistlustel neljanda koha saanud Olde abikaasa Margit Brokko-Olde.

«Tsõganova ja Fomina üleolek teistest naistest on müüt,» lausus Olde. «Nad pole viimastel hooaegadel edasi läinud, vaid on noorema põlvkonna ees kohti kinni hoidnud.»

Noorte esiletõusu ootel

Olde hindab kõrgelt 19-aastase Baškite püüdlusi. «Oleme toeks, et ta täidaks esimese Eesti naismaletajana suurmeistrinormi,» lausus ta.

Naiskonnale korraldati Türil kolmepäevane treeningulaager, Tsõganova seal ei osalenud. Olde väitel pakkus naiskonna treener Kalle Kiik ka Tsõganovale koostööd.

«Ma ei saanud laste juurest ära Türile minna, pealegi mängisin samal ajal Tallinnas turniiril,» selgitas Tsõganova. «Kiige vastu polnud mul midagi, aga tema avangurepertuaar on hoopis teine kui minul.»

Kommentaarid
Tagasi üles