«Kella ühe paiku öösel kogunevad hulgimüüjad turu juurde ja siis jalutavad autode vahet mustad, kes dikteerivad hinna. Seekord pakkusid nad viis krooni musta sõstra kilo eest,» rääkis Tuvike. «Inimesed olid hädas valida oli koormaga koju tagasi sõitmise või selle hinna vahel.»
Mustsõstramoosi tootva Salvesti omaniku Veljo Ipitsa sõnul ei osta ettevõte enam eraisikutelt marju kokku. «Teeme oma tooted külmutatud ja puhastatud marjadest,» rääkis ta.
«Sellise marja kvaliteet on korralik ja me saame moosi toota siis, kui on vaja. Terves maailmas kasutavad tootjad külmutatud marju,» lisas Ipits.
Põltsamaa Tõmmu pudelietiketilt leiab lause, mille kohaselt vein «sünnib parimatest eestimaistest mustsõstardest». Vestlusest Põltsamaa Felixi ostujuhi Leo Daponiga selgus aga, et mullu osteti suurem osa veinitootmiseks kasutatud mustsõstardest hoopis Leedust.
«Tänavu ei ole meil värske mustsõstra vajadust. Aga aastate jooksul oleme kasutanud nii Leedu kui Poola mustsõstart, sest me ei ole saanud sobivat Eesti marjade pakkumist,» lausus ta.
«Meie pressi tootlikkus on suur ja selle käivitamiseks on vaja korraga 11-12 tonni marja. Eestis on praegu kahjuks väga raske ühel päeval sellist kogust kätte saada,» lisas Dapon. «Põltsamaa Tõmmu on siiski põhiosas valmistatud Eesti marjadest.»
Salvest ostab kokku umbes tonni külmutatud mustsõstraid aastas. Need sõstrad on Veljo Ipitsa väitel kasvatatud Eestis. «Meie marjad on pärit Eestist, erandiks on ainult murakas, mis tuleb Soomest. Eestist lihtsalt ei saa murakaid,» ütles ta.
Kaarel Tuvikese andmetel on tänavu värskeid mustsõstraid siiski kokku ostnud Võhu Vein ja üks Valga maakonna moositehas. «Võhu Vein võttis juba niipalju kui vaja ja nüüd ei jää muud üle kui need võileivahinda pakkuvad kokkuostjad,» rääkis Tuvike.
«Olen kuulnud, et sissetoodud Poola mustsõstart pakutakse 1,80 krooniga kilo eest. Vaat see on nüüd see kuradi Euroopa ühisturg, mis suretab viimased meie tootjad välja!» pahandas Tuvike. Mõistlikuks mustsõstrakilo kokkuostuhinnaks peab ta kümmet krooni.
Tuvike kasvatab mustsõstraid ühel hektaril ja tal on tuhandeid marjapõõsaid. Tartumaal on kümmekond sõstrakasvatajat, kel on põõsaste all üle hektari.
Suurimad sõstraistandused on kinnitamata andmetel mitmel hektaril.