Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Rahvamuusikud pidasid raeplatsil soojenduspeo

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Andri Maimets
Varasematel aastatel üksnes üldtantsupeol paari palaga esinenud rahvamuusikud, 
teiste seas torupilliansambel või kandleõpetaja Els Roode ansambel Kukulind said tänavu päris oma peo. Suurpeo avakontserdist said sajad linnaelanikud osa täiesti tasuta.
Varasematel aastatel üksnes üldtantsupeol paari palaga esinenud rahvamuusikud, teiste seas torupilliansambel või kandleõpetaja Els Roode ansambel Kukulind said tänavu päris oma peo. Suurpeo avakontserdist said sajad linnaelanikud osa täiesti tasuta. Foto: Postimees.ee

Ma tõesti vabandan kõigi teie ees, et täna nii ilus ilm on, kõmab naljameistri Rohke Debelaki hääl üle pärastlõunase Tallinna Raekoja platsi. Rahvas naerab esiti arglikult.

Pärast viimaste päevade suursadusid on üldlaulu- ja tantsupeo neljapäevasele avakontserdile rahvamuusikapäevale tulnud memmed-taadid targu keebid ja vihmavarjud kaasa haaranud: mine tea, millal taas müristama hakkab.

Aegamisi täitub raeplats rahvaga. Kui tuntud kandlemängija Els Roode ansambel Kukulind oma esinemist alustab, tatsavad ka uudishimulikud välisturistid lähemale.

Üks rootsi pereisa vehib näpuga lava suunas ja tõstab seejärel heledapäise tütretirtsu kukile.

Kukulinnu avaloo ajal jääb üks nõutu moega tõmmu lõunamaalannagi platsil seisma, sügab kukalt, vaatab kõhklevalt ringi ning istub siis viksilt lava ette maha.

Välismaa turistidele?

«Mina arvan küll, et välismaa turistid oskavad seda hinnata – inimestele pakutakse ju tasuta sellist šedöövrit,» kiidab vanahärra Rein Mägi, kes teeb rahvamuusikute kontserdiga oma aega parajaks.

Tegelikult oli mehel plaanis hoopis kinno «Sigade revolutsiooni» vaatama tõtata, aga platsilt kostuv muusika meelitas kuulama.

«See on kiiduväärt asi, ega nemad tule siia mingit supermoney teenima, vaid nad naudivad seda,» teab ta.

Reinu sõber, 81-aastane Edgar Vetkas ainult noogutab ja jääb heldinult noori muusikuid vaatama. «Eks ma ka omal ajal ikka pisut pille proovisin... Nüüd on säilinud ainult rütmitunne,» poetab mees lõbusalt.

Vahepeal üritab Debelakk pealtvaatajaid modernset regilaulu laulma ärgitada, ent keegi ei taha kuidagi fraasi «millal maksan pangalaenu...» peale käivituda.

Vaid üksikud vanadaamid laulavad muheledes kaasa. Debelak loobub peagi utsitamisest ja laulab loo ise viisakalt lõpuni.

Lustakas seltskond Türilt

Platsile jalutab kollarohelistes särkides lustakas seltskond, laulja kollane käepael varruka vahelt vilkumas. Tegu on Türi kammerkoori lauljatega, kes on enda sõnul laulupidudel juba vanad olijad.

«Kas midagi on tänavu laulupeo juures ehk sootuks teisiti,» pärin. «Laulupidu on noorte hulgas populaarseks saanud,» arvab aldilaulja Sirli Kriisa.

Seda oli esimesest proovist silmaga näha – pauer oli olnud võimas. «Aga muidu on nagu ikka – naised on ka sama vahvad,» muheleb bassilaulja Kaido Paju ja kõik pahvatavad naerma.

Vahepeal on rahvamuusika lavalaudadel nooruslikumaks ja reipamaks muutunud, esinema on tulnud üks viimase aja tuntumaid pärimusbände Vägilased.

Vaid kergelt purjakil vanahärra kõvahäälne röögatus «muusikat!» lõhestab kontserdi tasast tempot.

Rõõmsameelsete Türi laulikute hinnangul on laulu- ja tantsupeod ääretult vajalikud ja nemad pole küll valmis loobuma seesugusest «mugavusest» nagu saalipõrandal mattidel magamine või hommikust õhtuni proovides passimine.

Kuigi, jah, nõudmised olevat siiski suurenenud ja esmalt tehti selgeks, millisest kraanist koolimajas sooja vett tuleb. «Ja võtsime lihtsalt paksemad matid kaasa,» lisab Paju.

Homseks rongkäiguks koor midagi erakordset veel välja pole mõelnud: peale selle, et kõigi türilaste põsele maalitakse kevadpealinna tähistav lilleõis.

Sootuks erakordset lubab aga pärast mõneminutilist torupilliansambli etteastet lavalt taas alla astudes Tartu Ülikooli korporatsiooni Sakala meeskoori ridades laulukaare alla sammuv Viljandi pärimusmuusikafestivali pealik Ando Kiviberg.

Nende kooriga sõitvat homme kaasa 1936. aasta musta värvi Mercedese kabriolett, millest hea linnarahvale lehvitada ja «elagu!» hüüda.

Eks siis homme kell kaks päeval valgu see lustakas ja värvikirev seltskond, enam kui

30 000-liikmeline inimmass pealinna tänavatele marssima.

XXIV üldlaulupidu ja XVII üldtantsupidu

• Täna, 2. juulil kell 19 tantsupeo I etendus

• Laupäeval, 3. juulil kell 11 tantsupeo II etendus

kell 14 peo rongkäik

kell 19 laulupeo I kontsert

• Pühapäeval, 4. juulil kell 13 laulupeo II kontsert

kell 19 tantsupeo III etendus

---------------------------------------

Peopileti saab kohapealt

• Laulupeopilet maksab kohapeal 100 krooni, pensionäridele ja õpilastele 50 krooni.

• Tantsupeole saab alates eilsest osta vaid 110–150-krooniseid üksikpileteid.

• Täna kell 14 saab vaadata tantsupeo eeletendust, kuhu õpilased ja pensionärid pääsevad 25 krooniga ning represseeritud tunnistuse esitamisel tasuta.

• Peo korraldajad soovitavad osta piletid enne kontsertide algust, et vältida pikki järjekordi sissepääsude juures.

Allikas: Piletilevi

Mine rahvapeole jalgsi

• Politsei ja parkimist korraldav turvafirma soovitavad inimestele ummikute vältimiseks auto koju jätta ning peole jala minna.

• 3. juulil kella 12st kuni rongkäigu lõpuni suletakse liikluseks Hariduse tn, Tõnismägi (Hariduse tn ja Kaarli pst vahel), Kaarli puiestee (Vabaduse väljakust Kaarli kirikuni), Vabaduse väljak, Harju tn, Müürivahe tn, Toompea tn, Piiskopi tn, Kiriku plats, Komandandi tee, Falgi tee (poole tänava laiuselt) ja Wismari tn (Toompea tn ja Toompuiestee vahel).

• 3. juulil kella 13.45st kuni rongkäigu lõpuni suletakse liiklus marsruudil Pärnu maantee (Estonia pst ja Viru väljaku vahel), Viru väljak, Narva maantee (Viru väljaku ja Pirita tee vahel), Pirita tee (kuni lauluväljakuni).

• 3. juulil kella 14st kuni rongkäigu ja laulupeo I kontserdi lõpuni (orienteeruvalt kl 22.30) suletakse liiklus Staadioni tn (kella 7–22) ja 4. juulil kella 11st kuni laulupeo II kontserdi lõpuni (orienteeruvalt kl 18) suletakse liiklus Narva maanteel (Pirita tee ja Turba tänava vahelisel lõigul) ning Staadioni tänaval kella 17–22.

• Lauluväljaku ümbruses suletakse liiklus lõigul Narva mnt – Turba tänav (Lasnamäe värava vastu jääv tänav) 3. juulil kella 14–22.30 ja 4. juulil kella 11–18.

• Ümbersõit Lasnamäele on korraldatud Pirita kaudu.

• Tasuliseks parkimiseks on avatud Eesti Näituste parkla, samuti on võimalik autot parkida Pirita tee ning Vana-Narva maantee äärde ja Smuuli tänavale.

• Osalejate busside parkimiseks on avatud «Russalka» kõrval asuv parkimisala.

• Mere värava ja Lasnamäe värava esisel alal peokülalised parkida ei saa, sest see on ainult osalejate transpordile.

• Juhkentali tänavalõik Keldrimäe tänavast Liivalaia tänavani suletakse 2. juulil kella 13–19.30, 3. juulil kella 9–11.30, 4. juulil kella 17–19.30.

• Autosid saab tasuta parkida Filtri teele ning kaugele ei jää ka Rävala ja Viru keskuse parkimismajad.

• Vabaduse väljak on liiklemiseks suletud 3. juulil kella 13.30–17. Staadioni tänav on suletud 2. juulil kella 7–22,

3. juulil kella 9–14, 4. juulil kella 17–22. Samadel aegadel on parkimine keelatud Püssirohu ja Võistluse tänaval.

Allikas: AS Falck Eesti, Raepress

Allikas: Postimees

Kommentaarid
Tagasi üles