/nginx/o/2013/09/04/2016663t1hc4b4.jpg)
Pankade laenusõda jõudis järgmisesse faasi, kus eluaseme soetajaid peibutatakse kuni kümneks aastaks kindlaks määratud intressimääraga.
Seoses maailma rahaturgude intressimäärade võimaliku tõusuga üritavad pangad vähendada laenuraha kallinemise mõjusid klientidele. Näiteks Hansapank pakub tänasest uue tootena kümneaastase fikseeritud intressiga eluasemelaenu. Siiani väljastasid pangad peamiselt vaid viieaastase fikseeritud intressiga eluasemelaenu.
Hansapanga eraisikute panganduse tegevdirektori Priit Põldoja sõnul on turul puudus laenutoodetest, mis võimaldavad klientidel intresside tõusust tulenevat riski maandada.
«Fikseeritud intressiga eluasemelaenu pakkumine on madalama riskitaluvusega kliendile sobiv lahendus. Pakkumise voorus seisneb veel tema paindlikkuses, sest pärast vastavalt viie või kümne aasta möödumist on kliendil võimalik valida, kas jätkata pikemat fikseeringut või valida kuue kuu baasil toimuv intressiarvutus,» rääkis Põldoja.
Alates 4,95 protsendist
Hetkel pakub pank viieaastast fikseeritud hinnaga laenu intressiga alates 4,95 ja kümneaastast alates 5,45 protsendist. Enam-vähem sarnase hinnaga pakub laenuraha oma klientidele ka Ühispank.
Nordea Pangast märgiti eile, et nemad jätkavad ka edaspidi soodsaima pangana ning nende intressid on vastavalt viieaastase fikseeritud intressi puhul 4,7 protsenti ja kümneaastase puhul 5,2 protsenti.
Sampo pakub kuni 12-kuulist fikseeritud intressiga laenu. «Kui meie klientide poolelt on näha suurt huvi fikseerida intress ka pikemaks perioodiks, siis pole muudatused välistatud,» ütles Sampo Panga kommunikatsioonijuht Anneli Rõuk.
Eesti Panga toetus
Fikseeritud intressiga laene on hakanud propageerima ka keskpank, sest kui 90 protsendi laenude puhul baasintressiks olev Euribor tõuseb kolme protsendipunkti võrra, kerkib näiteks keskmise 450 000 krooni suuruse laenu igakuine tagasimakse umbes 1000 krooni võrra.
See tähendab, et keskmiste sissetulekutega pered võivad laenude tagasimaksmisel hätta jääda. Fikseeritud kursiga laenamine ei ole praegu kuigi populaarne ning sellised lepingud moodustavad vaid ühe protsendi eluasemelaenudest.
Hansapank prognoosib, et tänu uutele pakkumistele suureneb fikseeritud intressiga laenude osakaal 3-4 protsendini.
Ühispanga jaepanganduse divisjoni direktori asetäitja Eerika Vaikmäe Koidu sõnul seni, kuni Euribor ei näita veel väga kindlat ja olulist tõusutrendi, nõudlus fikseeritud intressiga toodete järele oluliselt ei suurene.
«Samas kasvab nende osakaal, kui Euribori trend on pikemat aega tõusev ja see turul teadvustub,» lisas Koidu.