/nginx/o/2013/09/04/2016625t1h9162.jpg)
Enne jaanilaupäeva Vanalinnastuudios peetud töökoosolekul lubas uus teatrijuht Tiit Ojasoo näitlejaile uue hooaja plaane tutvustada, ent ootamatult selgus, et võlgades teater jätkab sügisel sootuks näitlejateta.
Pärast Anne Elling-Veesaare lahkumist hiljuti uueks Vanalinnastuudio juhiks määratud Tiit Ojasoo tunnistas, et ei näe teatri kehvas majanduslikus olukorras lihtsalt muud võimalust kui pooled inimesed, sealhulgas kõik kümme näitlejat, lahti lasta. Teisipäeval sai sellest teada kogu trupp.
«Palgaraha on otsas, lisaks on teatril veel miljoni krooni suurune võlg,» rääkis Ojasoo. Nii otsustas ta 59st püsipalgal olevast töötajast augustiks koondada ligi 30. Näitlejate, nagu näiteks Anne Paluveri, Rita Raave, Raivo Rüütli, Margus Tabori või Väino Laese jaoks tähendab Ojasoo koondamisplaan seda, et alates sügisest on nad töötud.
Lisaks näitlejatele kaotab töö ka rida tehnilisi töötajaid. «Mitmete ametikohtade dubleerimine tuleb ära lõpetada,» tõdes Ojasoo.
Postimehele teadaolevalt võib näitlejatest leping lõpetamata jääda esialgu vaid Marika Korolevil ja Toomas Trossil, ent seda otsust teatrijuht kommenteerida ei tahtnud.
Näitlejad said oki
Trupijuhi ja näitlejate usaldusisiku Jüri Karindi sõnul oli uudis kollektiivsest koondamisest kõigile suur okk. «Mina kui Eino Baskiniga ühiselt selle teatri üks rajajaid ei saa kuidagi heaks kiita seda, mida praegu tehakse,» lausus ta.
Samas lisas Karindi, et koondamishirm oli näitlejatel juba mõnda aega, sest järkjärgulisi koondamisi oli ka eelmiste teatrijuhtide ajal. «Ometi tuleb mul aktsepteerida noore teatrijuhi õigust seesuguseid otsuseid teha,» ütles Karindi.
Ehkki Vanalinnastuudio näitlejad eile kommentaare anda ei soovinud, tunnistas üks teatri töötaja, et kogu trupp on Ojasoo ja teda konsulteeriva Eesti Teatrijuhtide Liidu esimehe Indrek Saare peale solvunud, vihane ja tunneb end petetuna.
Repertuaar muutub
Ligi miljoni krooni suuruse koondamistasu väljamaksmise järel muutub Ojasoo juhitav Vanalinnastuudio projektiteatriks, mistap komplekteeritakse iga uuslavastuse jaoks uus trupp.
Ojasoo tõdes, et see tähendab peaaegu kõigi seniste lavastuste mängimise lõpetamist. Sügisel algaval hooajal on kavas välja tuua kolm kuni viis uuslavastust.
«Aga ma loodan, et juba ülejärgmisel hooajal saame suuna repertuaariteatrile tagasi võtta,» sõnas Ojasoo.
Karindi tõdes, et viimaste juhtide, nii Elling-Veesaare kui ka Ojasoo juhtimisotsused on Vanalinnastuudio kaubamärgi rikkunud ja kauaaegset teatripublikut on aastaid petetud.
«Kas siis poleks mõtet ehk üldse uue nime all tegevust jätkata?» päris Karindi.
Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment kinnitas, et kõik Vanalinnastuudios toimuv on ministeeriumile teada. «Aga mingit ülalt tulnud ja peale sunnitud käiku siin nüüd küll ei olnud, meie anname teatrijuhile ses suhtes vabad käed,» lausus ta.
Lensment avaldas lootust, et Vanalinnastuudio ei jää tulevikus mingil juhul projektiteatriks, vaid taastab kiiresti oma repertuaari.
Viimati raputas Vanalinnastuudiot koondamislaine mullu kevadel, mil toonane teatrijuht Elling-Veesaar lõpetas töölepingu näitlejate Carmen Tabori, Diana Klasi ja Terje Penniega.
Arvamus
Kuidas suhtute Tiit Ojasoo kavasse muuta Vanalinnastuudio repertuaariteatrist projektiteatriks?
Margus Kasterpalu,
tegevust lõpetava Tartu Teatrilabori direktor
Praeguses eesti teatripildis pole uut Eino Baskinit, kes hoiaks Vanalinnastuudiot üleval niisuguse elujõulise teatrina, nagu see omal ajal tehti. Kui pole sellist inimest, siis pole ka mõistlik iga hinna eest pingutada, et samas niÂis ilmtingimata jätkata.
Põhimõtteliselt on mul hea meel, et idee, mis Tartu rahaga Teatrilabori näol eri põhjustel vilja ei kandnud, on osutunud ikkagi nii elujõuliseks, et see riigiteatris ette võetakse.
On väga mõistlik teatriilma laiali tõmmata ka organisatsioonilises plaanis ja vaadata, kas riiklikult rahastatav projektiteater on see tee, mida mööda üks riigiteater võiks minna. Et teatrimõte liiguks ja areneks.
Roman Baskin,
Vanalinnastuudio endine peanäitejuht
Aeg näitab. Seal on proovitud nii ja naa ja kolmandat pidi, asjad on susisenud ja marineerinud. Ühest küljest oleks selline keisrilõige ehk isegi kasulik, aga... Kuulsin sellest paari päeva eest ja pole põhjalikult mõelnud.
Ega ma päris hästi aru ei saa, miks peaks riik projektiteatreid doteerima, aga kui nad tõestavad, et see on vajalik, mis siis ikka. Tõsi, et sel teatril kippus aeg otsa saama.
Mul on muidugi Vanalinnastuudioga erisuhe, ma ei saa päris objektiivselt ehk vastata. Aga kui vaadata suhet mina ja riik, siis... Riik kaotas peanäitejuhi koha omal ajal ära ja nüüd tegi jälle tagasi. Kuidagi kahtlane värk. Et kas ongi nii, et kes parasjagu võimul, see pelgalt tähendabki riiki?