«Mäksa mõisahoone on väga põnev ja inspireeriv,» ütles arhitekt Aivar Roossaar, kelle juhiste järgi OÜ Vennad Ehitus töötajad hoonet taastavad. «Maja pole väga nõudlik. Hoone on juba algselt hubaselt liigendatud, see ei koosne suurtest kõledatest saalidest, kus tuleks kuskil kapi taga elada.»
Väga halvasti säilinud härrastemaja taastades soovibki arhitekt saada õdusat hoonet, milles paistavad välja eri aegade ehitustöö ja -stiil.
Pärnu Ammende villa, Tartu vana arestimaja ja veel paljude vanade hoonete taastamisel töötanud Aivar Roossaart on Mäksa mõisahoones tabanud ka üllatused.
«Kohati üllatab mind kõvasti mõisaaegsete ümberehituste tegijate väga vaba käsitlus,» märkis ta. «Ümberehitusi pole tehtud just kõige korrektsemalt. Ime, et hoone üldse nii kaua püsti püsis.»
Koos keldriga on mõisahoones tarvis korda teha ligi tuhat ruutmeetrit ruume. Võlvlagedega keldrisse ehitavad töömehed suure köögi, sinna tuleb veel saun, koosviibimise koht ja abiruumid.
Esimesele korrusele on arhitekt olnust lähtudes kujundanud elamiseks ning vastuvõttudeks vajalikud ruumid: kaks fuajeed, avara söögitoa, kabineti, suure saali, väikese ja suure salongi ning talveaia. Viimane oli olemas veel 1930ndatel aastatel.
Tagasihoidlikumale teisele korrusele tulevad elu- ja magamistoad. Samuti taastatakse rõdud. Sooja hakkab hoonele tulevikus andma maaküttesüsteem ning Venemaalt ostetud ahjud, mis ootavad restaureerimist.
Kui palju hoone kordategemine maksma läheb, ei osanud härrastemaja omanik Aleg Kirs veel öelda. «Vana maja toob kogu aeg üllatusi,» märkis ta. «Aga ega see töö palju rohkem maksa kui uue maja tegemine.»