Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kuidas kirjutada kaaskirja?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaaskiri on dokument, mida esitatakse tööle kandideerimisel harilikult koos CVga. Õpikohale kandideerimisel täidab kaaskirja ülesannet eesmärkide kirjeldus.

Kaaskiri on üldjuhul lühike, 200–250 sõna pikk ning kirjana üles ehitatud – selle eesmärk on tutvustada kandideerija CVd, juhtida tähelepanu olulistele punktidele kandideerija käekäigus. Üldjuhul peaks just kaaskiri andma vastuse tööandja küsimusele, miks ta peaks palkama just selle inimese?

Kaaskiri tuleks üles ehitada nagu tavaline ärikiri – kandideerija aadress ja kontaktandmed nime alla üles paremasse nurka. Veidi allapoole vasakule tuleks kirjutada firma nimi, aadress ja isiku nimi, kellele kirjutate. Adresseerige kiri konkreetsele inimesele – kui ka kohe inimese nime teada pole, tasuks see välja uurida.

Neli alalõiku

Adressaadi kontaktide alla, kuid paremale kirjutage kirja kirjutamise kuupäev.

Hea toon oleks kirja alustada viisaka pöördumisega, näiteks «Lugupeetud hr Tamm, ...».

Kiri peaks koosnema neljast lõigust – esimeses tuleks ära näidata, miks kandideerite just sellele positsioonile ning kuidas sellest töökohast teada saite. Teine lõik võiks olla tähelepanu juhtimine kandidaadi võimetele – millised oskused ja teadmised teevad just teist selle, keda ettevõte tööle otsib. Hoolega tuleks jälgida ka töökuulutuses mainitud nõudeid ning tuua välja, millised teie oskused nendega vastavuses on. Parim oleks tuua näiteid, kuidas olete oma oskusi senises töös kasutanud ning neid arendanud – kirja teine lõik peaks tööandjale tutvustama teid kui sõltumatut ja loovat isiksust, kes suudab haarata initsiatiivi ning kohustustega toime tulla.

Kirja kolmas lõik peaks näitama, miks seda tööd tahate – märkige ära, milliseid täiendavaid oskusi on teil plaanis omandada, kui tööle saate. Lõik peaks jätma mulje, et olete töös pühendunud nii ettevõtte üldiste kui ka isiklike eesmärkide saavutamisele.

Viimases lõigus andke teada, millal olete valmis tulema tööintervjuule, nii saab kiri konkreetse lõpu.

Vajalik lõppsõna

Lõpetage kiri lõppsõnaga ning lisage oma nimi, samuti märkige, millised lisadokumendid on kaaskirjale lisatud.

Printige kaaskiri välja samal paberil nagu CV. Kui saadate dokumendid meilitsi, paluge märguannet, et adressaat on need kätte saanud. Pärast dokumentide saatmist oodake vähemalt kaks nädalat või kannatage dokumentide vastuvõtu lõppkuupäevani, enne kui vastuse saabumata jäämise korral uuesti kirjutate. (Tegija)

Kommentaarid
Tagasi üles