Juuksevärvide valik on lai, leiavad asjatundjad, kes iga päev tegelevad oma klientide juustega.
Juuksevärvid võib jagada püsi-, poolpüsivärvideks, toonivateks värvideks ja kergeteks toonijateks. Tartu Ilutare juuksuri Anne Jaaksoni sõnul on nende mõju erinev, ning juuste toonimine ja värvimine on sootuks kaks eri protsessi.
«Värvimine toimub juuksekarva sisemuses ja kahjustab juukseid rohkem kui toonimine, mis toimub juuksekarva pinnal,» selgitab ta.
Samas püsivad näiteks poolpüsivärvid märksa kauem peal kui toonijad. Tartu Salon+ juhataja Ly Duglase sõnul ei segata kergetele toonijatele ega toonivatele värvidele hulka vesinikku, ka ei muuda need juuste loomulikku pigmenti. Kerge toonija püsib juustel üldjuhul 1-2, tooniv värv aga 4-6 pesukorda.
Poolpüsivärv seevastu segatakse madalaprotsendilise vesinikuga (1,53%) ja selle püsimisaega loetakse alates kümnest pesust. Poolpüsivärviga saab muuta ka juba hallide juuste jumet.
Kui aga tahetakse juukseid märgatavalt heledamaks või tumedamaks värvida, on abi püsivärvist, mis on kõige intensiivsema toimega. «Püsivärvi puhul kasutatakse 312% vesinikulahust ja see toimib juuste sisemistes kihtides, samas kui kerge toonija katab üldjuhul ainult juukse sarvkesta,» räägib Ly Duglas.
Asjatundja aitab värvi valida
Igal juhul soovitavad Ly Duglas ja Anne Jaakson alati enne juuste värvimist ja ka värvi valikul pidada nõu asjatundjatega. Ly Duglase kinnitusel sõltub lõpptulemus suuresti juuksuri kutsemeisterlikkusest. «Tihtilugu pole klient päris kindel, milline lõikuse ja värvi lõpptulem olla võiks.
Siin hakkabki olulist osa mängima juuksuri suhtlemisoskus ja suunavad küsimused kliendile,» selgitab ta. «Vahel võib konsultatsioon võtta aega mitukümmend minutit, aga seda enam sobib kliendile tulemus koos on selgitatud õige variant.»
Värvi valikul soovitab Ly Duglas alati arvestada juuksuri soovitusi. «Värv võiks harmoneeruda nahatooni ja silmavärviga. Salongis on olemas «juuksesalgud», mida näo äärde asetades saab päris hästi aru, kas konkreetne värv sobib või mitte. Nii on kliendil lihtsam tulemust ette kujutada.»
Anne Jaakson soovitab kodus juuste värvimisest loobuda mitte seetõttu, et see oleks väga keeruline protseduur, vaid et omapäi on raske õiget toodet ja tooni valida. «Kui juuksevärv ostetakse poest, võib õige tooni saavutamine olla õnnemäng. Kui aga juukseid tullakse värvima salongi, teab professionaalne juuksur täpselt, mis on kliendile parim on ta ju saanud vastava koolituse.»
Kes siiski tahab kodus värvida, valigu oma juustele ligilähedane toon, soovitab Ilutare juuksur. Suuri värvimuutusi aga ei tasu kodus ette võtta, sest tulemus ei pruugi olla selline soovikohale.
Milline toon inimesele siiski sobib? «Selle küsimusele on raske üheselt vastata oluline on nii juuste loomulik värv kui ka värvieelistused garderoobis, meeleolu,» lausub Jaakson.
«Kuldreegel võiks kõlada nii, et inimesele sobib väga sageli kõige enam juuksetoon, mis on tema enda juuksevärvile kõige ligilähedasem või siis tooni võrra heledam või tumedam.»
Salongis värvimine
Jaaksoni sõnul sõltub salongis koos kliendiga värvi valides palju sellest, milline on juuste olukord: kui palju on halli, kui kahjustunud on juuksed ning mida tahetakse saavutada kas on soov juukseid tumedamaks või heledamaks värvida või anda neile hoopis läiget või sära. Juhul kui juuksed on liialt kahjustunud, tasuks valida poolpüsi- või kergvärv.
Ly Duglase sõnul hinnatakse juuste rikutuse astet nii juukse juurtel, juuste keskmises osas kui ka otstes. Oluline on seegi, kas juuksed on eelnevalt värvitud ja kui, siis kas salongi või kaupluse värviga.
Kauplustes müüdavad tooted on soodsama hinnaga, kuid sisaldavad Ly Duglase sõnul seetõttu ka vähemtöödeldud komponente. Nendega värvitud juuste uuesti värvimine võib olla väga komplitseeritud.
«Tihti tuleb eelnev värv juustest eemaldada ja alles siis on võimalik saavutada soovitud tulemus,» räägib Tartu Salon+ juhataja. Ja lisab, et juuksed on üsna sageli tervemad juure juurest ja üle töödeldud otstest. «See võib olla ka üks põhjus, miks sama värv on kodus värvides juure juurest ühte ja otstest teist tooni. Salongis värvides saab seda aga vältida.»
Kui juukseid on korduvalt keemiliselt töödeldud, soovitab Ly Duglas neid eelnevalt taastada ja ravida, et olla kindel värvi paremas tulemuses. «Meie salongis on näiteks kasutusel Joico taastav juukseravi, millega saab taastada ka väga rikutud juukseid,» mainib ta.
Kodus värvi ainult väljakasvanud juureosa
Kui inimene otsustab siiski koduse värvimise kasuks, soovitab Ly Duglas tal värvida ainult väljakasvanud juureosa, et mitte koormata juba eelnevalt töödeldud juukseid.
«Värvi võib vahutada koos sooja veega enne mahapesu kogu juustepikkusesse, et veidi ka juukseotstel tooni värskendada,» lisab ta.
Juuste värvimine
Konsultatsioon juuksur kuulab ära kliendi soovid ja arutab koos temaga, kuidas neid realiseerida, annab nõu.
Juuksur ja klient valivad sobiva värvitooni.
Juuksur segab valmis sobiva värvi, vajadusel sobitades eri värve. Värvi segamisel arvestab juuksur ka kliendi juuste omadusi.
Kui vastavalt värvitüübile on vaja juukseid pesta, siis tehakse seda nüüd.
Juuksur kannab värvi juustele.
Värv kinnistub juustele.
Juuksur loputab värvi maha ja neutraliseerib värvitud juuksed vastavate ainetega.
Juustele kantakse hoolduspalsam.
Järgneb juuste lõikus või soengu loomine, vastavalt kliendi soovile.
Juuste värvimise etappidest rääkis Tartu Ilutare juuksur Anne Jaakson