Doktor Tatjana Nei asetab katseklaasi abil kliendi kaelale tumepruuni usja kaani, kes asub puiklemata ohvri verd imema. Patsient tunneb korraks justkui nõgesekõrvetuse teravat kipitust.
Pärast umbes tunnipikkust maiustamist jätab kaan patsiendi kaelale veritseva haava, millele tuleb asetada steriilne side. Et kaanihaav võib veritseda ööpäev läbi, ei sobi see ravi neile, kellel on probleeme vere hüübimisega.
Kui loomakesel on kõht täis, kukutab ta end ohvri kaelalt maha. Millist kasu saab patsient? Kaanisüljes leiduv hirudiin pärsib vere hüübimist ega lase tekkida vereklompidel, ühtlasi puhastab see veresooni kolesteroolist, selgitab arstiharidusega Tatjana Nei.
Ta räägib, et kunagi panid tütarlapsed päev enne balli kaanid kõrva taha - et parandada vereringet ja saada eriti hea jume.
Tervistav kaanisülg
Lisaks hirudiinile sisaldab kaanisülg veel teisigi inimorganismile kasulikke bioaktiivseid ühendeid. Et kaaniravi suurendab vastupanuvõimet haigustele, passib see iidne meetod arsti kinnitusel ka terviseprofülaktikaks.
Olenevalt diagnoosist paneb arst kaani kindlale kehapunktile. Nei sõnul võib parodontoosi puhul asetada rõngasussi isegi suhu, glaukoomi puhul silma lähedusse ning günekoloogilise põletiku puhul koguni tuppe.
Sankt-Peterburgis kaaniravi õppinud Nei esimene patsient oli sõbratar, kes vabanes veenilaienditest. Tohtril endal aitasid kaanid lahti saada migreenihoogudest.
Nüüd ravib ta Tartu hotellis asuva tervisekeskuse klientide erinevaid hädasid: veresoonte lupjumist, kõrgvererõhutõbe, peavalusid jpm. Kaaniravi võiksid proovida ka eesnäärmehaiguse või potentsiprobleemidega kimpus mehed, soovitab Nei.
Ravikaanid ostab tervisekeskus Sankt-Peterburgist spetsiaalsest biovabrikust. Kaanid on mõeldud vaid ühekordseks kasutamiseks - pärast raviseanssi surmab arst nad lahuses. Seega pole põhjust karta nakkust. «Soovi korral olen andnud kaanid patsiendile purgiga kaasa,» ütleb arst.
Loodusravi tõuseb üha rohkem ausse, ega võimalus tablette neelata või operatsioonile minna seepärast kusagile kao, leiab tervisekeskuse juhataja Dagmar Seli. Loodusravi paneb patsiendile suurema vastutuse, ta ei saa loota ainult ravimitele või arstile, leiab ta.
Kui palju kaaniravi maksab? Kahe kaani pealepaneku eest tuleb välja käia 150 ja kolme-nelja eest 200 krooni. Võimaluse korral võiks käia seanssidel mitu korda.
Tujukas loomake
Kui patsiendi nahk lõhnab parfüümi või seebi järele, keeldub kaan oma tööd tegemast. Ka närviline õhkkond võib põhjustada seda, et raviprotseduur ebaõnnestub.
63-aastane suhkruhaige Ellen kinnitab, et pärast kaaniravi on tal energiat rohkem ja enesetunne rahulikum. Aga mis peamine - naine on saanud allapoole oma vererõhu ja südamekloppiminegi on vähenenud.
Ka hirm algul ebameeldivatena tundunud kaanide ees hakkab taanduma. Tervis on ju olulisem, ütleb naine.