Uuest aastast võtavad laste- ja perearstid kasutusele kuni 7-aastaste laste profülaktilise jälgimise juhendi, et lihtsustada peredele lapsega arsti juures käimist ning vähendada perearstide ja pediaatrite töökoormust.
Varasemaga võrreldes on muutunud 1. eluaastal tehtava vereanalüüsi aeg. Kui varem pidi vere- ja uriinianalüüsi tegema 2. elukuul, siis nüüd on see kohustuslik 9. elukuul, sest just selles vanuses tekivad kõige sagedamini rauavaegusaneemiad. Analüüsi varasema tegemise vajaduse otsustab arst.
Enam ei ole kohustuslik ortopeedi ja neuroloogi konsultatsioon 3. elukuul, kuid kindlasti peab laps 3. eluaastal külastama silmaarsti. Leidsin ise eelmisel sügisel kooliminejate hulgast kaks last, kel nägemine oli arenenud vaid 30-40 protsenti, kuna aga laste nägemine areneb 6.-7. eluaastani, olime kaotanud parima aja, kus saanuks neid lapsi prillidega aidata.
Juhend reguleerib üksikasjalikult ka imikute kasvu jälgimist ja arengu hindamist, mida teevad perearst, pereõde ning pediaater. Terve imiku profülaktiline jälgimine toimub regulaarselt kord kuus. Pereõe ülesanne on õpetada vanematele lapse toitmist, hooldust, õnnetuste vältimist, peresuhteid jms.
Lapseea kriitilistel eluperioodidel - 3., 9., ja 12. elukuul - tuleks laps soovitavalt suunata pediaatri konsultatsioonile, samuti nõuab koolieelne läbivaatus pediaatri ja perearsti koostööd.
Praegu tegutsevate perearstide ettevalmistus on väga erinev. Perearstina töötavad endised jaoskonna pediaatrid, endised täiskasvanutega töötanud jaoskonnaarstid ning ülikooli üldarsti ettevalmistusega lõpetanud arstid, kes kõik on läbinud perearstide spetsialiseerumiskursused, aga ka üldarstid, kes on lõpetanud peremeditsiini residentuuri.
Seetõttu otsustati, et n-ö kriitilises vanuses laste vaatlusel jääb sisse soovituslik pediaatri konsultatsioon ja protokollile kirjutab alla kas pediaater või perearst.
Väga oluline osa laste arengu jälgimisel koos perearstiga lasub pereõel, kes peab olema saanud koolituse talle juhendis pandud kohustustega toimetulekuks.
Arvan, et juhend täidab need lüngad, mis paraku tekkisid esmatasandi reformi käigus, ning reguleerib konkreetselt laste tervise jälgimist koolieelsel perioodil. Loodetavasti rakendub paberil kenasti kirjapandu ladusalt ka meie igapäevatöös.