Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Meestemoes teeb ilma ülikond

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Britt Rosen

Mehed, unustage teksad ja T-särgid. Saabunud on ülikondade aeg. Ja mitte üksnes seepärast, et aastalõpus on peoõhtuid rohkem – ülikond ise on moes.

Aastalõpp toob tavapärasemast rohkem pidulikke üritusi ja sunnib ka ülikonnapõlgureist mehi mõneks ajaks elegantseimaks kuulutatud meesterõivasse pugema. Ent ometi pole see ülikonna soetamiseks praegu ainus põhjus. Moemaailm kinnitab, et ülikond ise ongi trendikas.

Tegelikult kuulutas lohmakast mugavusest ja sportlikkusest tüdinud mood juba möödunud talvel šiki rätsepaülikonna tagasitulekut moepilti ja üritas 30ndate filmidest tuttavat elegantset härrasmeest ellu äratada. Tänavu jätkab suhteliselt konservatiivne ja vähemuutlik meherõivastus samas vaimus: pikitriibulisest kangast ja kehasse hoidev ülikond on endiselt kuum teema, nagu ka must-valge värvipalett.

Trend järgib keha. Baltika stilist Aet Alev kinnitab samuti ülikonna moepjedestaalile tõstmist, seda nii töise argirõiva kui ka trendiinimeste rõivana, rääkimata pidulikust riietusest.

Trend soosib slim fit’i ehk kehasse hoidvat, rätsepaülikonna istuvusega ülikonda. Moodne pintsak järgib pisut taljejoont, on ühe- või kaherealine, viimane suhteliselt kõrge nööbinguga. Üherealine pintsak eeldab üht või kaht nööpi.

Reväärijoon sõltub ülikonnast – trendikamal variandil on see äkilisema ja teravama lõikega, klassikalisel neutraalsem ja laiem. Püksilõige on sirge ja soosib 60ndatest tuttava kitsama joone kõrval eest ühe või paari voldiga pükse, eelistatud on mansetita püksilõige. Ülikonnakangast on soosikuks peene pikitriibuga materjalid. Toonid on  pigem klassikalised – hall, tumesinine, must. Mida pidulikum üritus, seda tumedamat ülikonda nõuab etikett.

«Kitsamate pükste juurde on oluline leida õiged kingad – need ei tohiks olla rohmakad,» rõhutab stilist. 
Värvikooslustest võiks sobitada tumesinist (miks mitte peene roosa triibuga) ülikonda roosa särgi ja/või roosa lipsuga, tumedat grafiithalli säravvalgega. Ka musta ja valge kontrastne kooslus on moekas, eriti pidulikul puhul. Must-valgele võib aga soovi korral värvi lisada lipsu või mõne põneva detailiga, näiteks topeltmansettidega särgi ja mansetinööpidega.
Meeste peorõivastest rääkides toob Aet Alev esile ka smokingust tuletatud lõikega ülikondi ja põnevaid kangafaktuure – efektset sametit, satiini, koemustrit.

Edev triiksärk. Etiketireeglistik muutub järjest liberaalsemaks – nii ei nõuagi päevane kokteilipidu või pidulik õhtusöök alati lipsu kandmist. Ka edevam ja põnevam triiksärk lisab ülikonnale isikupärase nüansi, särgi ülemise kraenööbi võib seejuures elegantselt avatuks jätta. «Särk võiks olla särtsakat värvi, põneva mustri, triibu, struktuurse koemustri, topeltmansettide või 2-3 nööbiga kraekannal,» kirjeldab stilist uudsemaid triiksärke.    
Lipsukandjad võiksid eelistada tagasihoidlikuma mustriga või ühevärvilisi lipse, viimaseid muudetakse huvitavamaks koemustri, varjundite või hajuvate toonidega.

«Päevase ülikonna juurde võib lipsu valida särgiga toon-toonis, pidulikuma variandi puhul võiks otsustada ka kontrastsema valiku kasuks – näiteks valge särk ja punane lips,» sõnab Aet Alev.
Samuti võib pidulikke komplekte täiendada taskurätiga rinnataskus, olgu see siis sobivas toonis särgi või lipsuga. Samas ei tohiks aksessuaaridega üle pingutada – kas mansetinööbid või lipsunõel, mitte mõlemad korraga. Eeskätt võiks tähelepanu pöörata lipsule, kingadele ja püksirihmale. Või rõhuda hoopis põnevale triiksärgile.

Aet Alev soovitab meestel ka argiselt kanda julgemaid kooslusi – näiteks pintsaku all nii särki kui ka kapuutsiga kudumit või velvetpintsakut teksade, triiksärgi ja lipsuga. Ka särgi- ja lipsuvalik võiks julgem olla – miks mitte kanda fuksiaroosa särgiga mõnd eksootilist värvi lipsu. «Juba rõivavalikut tehes võiks mänguvõimalustele mõelda, et vajadusel oleks lihtne ümber kehastuda smart casual’i miksijast supercool’iks James Bondiks,» soovitab stilist.

Mida ütleb etikett
Millisel peol millist ülikonda kanda?
Laias laastus jagunevad vastuvõtud päevasteks ja õhtusteks. Viimased omakorda liigitatakse riietuse järgi tumeda ülikonna, smokingu- ja frakivastuvõttudeks. See aga ei tähenda, et mees peaks tingimata smokingu või fraki soetama – tume ülikond asendab etiketiraamatu järgi mõlemat.

Päevane vastuvõtt annab riietumisel rohkem vabadust, eeldades asjalikku ja korrektset riietust, ekstravagantsus või liigne kodusus ei tule siiski kasuks. Mees võiks kanda vabamat päevaülikonda, mis ei pea olema tume ja võib olla kombineeritud ka eri pintsakust ja püksipaarist. Sõltub ürituse laadist, ent keelatud ei ole ka värvilisem ülikonnavariant, isegi lips ei ole tänapäeval kohustuslik, särgil võib kraenööbi elegantselt avatuks jätta. Samuti ei pea särk olema sugugi valge või heledat tooni.  Kui päevane üritus nõuabki tumedat ülikonda, on kutsuja kohus see kutsele märkida.

Tume ülikond ei pea olema tingimata must, sobib ka tumehall ja tumesinine, ka peen pikitriip võib ülikonnakangast läbi joosta. Silmatorkav ruut või triip on aga kohatud. Kas kooslusesse kuulub vest või mitte, sõltub kandja maitsest.
Tume ülikond nõuab valget särki, lips võiks olla soliidne ja tagasihoidlikuma mustriga (mitte kikilips). Samuti ei tasu unustada, et pidulikum õhtuülikond eeldab tumedaid nahktallaga kingi ja tumedat tooni või musti sokke.

Naisele kirjutab riietuse ette mehe rõivastus. Päevasel üritusel on asjalik kostüüm ideaalne, tumeda ülikonna üritus eeldab pisut pidulikumat pärastlõunakostüümi, elegantset kleiti või pluusi-seelikut, ka ridikül võiks olla väiksemat mõõtu. Õlgu paljastavad õhtukleidid ja avar dekoltee jäägu aga smokingu- ja frakivastuvõtule. 

Kommentaarid
Tagasi üles