Mullu liitus kogumispensioniga 207 000 inimest, mille tõttu vähenes sisuliselt pensionikassa ülejääk tänavu üheksa kuuga 385 miljoni krooni võrra ning aasta lõpuks suureneb see summa ligi 550 miljoni kroonini.
Arvestades tänast ligi 350 000-list pensionäride arvu, kaotavad pensionärid seetõttu võimalikust pensionitõusust 131 krooni kuus. Kuna tänavu liitus kogumispensioniga veel 144 000 inimest, siis järgmisel aastal suureneb teise pensionisamba tekitatav auk juba 800 miljoni kroonini.
«See on suur ülekohus,» leidis 25 000 pensionäri ühendava Eesti Pensionäride Ühenduse juht Sven Pärn. «Kui kehtestati 20-protsendiline pensionimakse, siis lepiti kokku, et see on pensionäride raha, ning selle nimel me ka töötasime ning andsime nõusoleku oma palgast seda maha arvata.»
Rahandusministeeriumi nägemuse kohaselt peab riik tagama pensionide seadustekohase väljamaksmise ning pensionikassa ülejäägi kasutamine kogumispensionide augu katteks on lubatav.
Kuna pensione tõstetakse indekseerimisel sotsiaalmaksu laekumist ja inflatsiooni arvestades, siis pensionikassa reservi vähendamine pensione ei mõjuta, kinnitati rahandusministeeriumist. Samas vähendab pensionikassa ülejäägi kärpimine pensionide erakorralise tõstmise võimalust.
«Kuskil pole öeldud, et see raha, mis sel aastal laekub, peaks olema samal aastal ka välja jagatud,» märkis rahandusministeeriumi pensioniekspert Kadi Oorn.
Kui varem leiti, et pensionikassasse kogunev raha kuulub tänastele pensionäridele, siis nüüd räägitakse võimukoridorides üha enam, et see kuulub hoopis töötajatele, kelle palkadelt sotsiaalmaksu arvestatakse.
«Eks see ole nii ja naa,» kommenteeris sotsiaalminister Marko Pomerants. «Fakt on, et töötajad maksavad tänastele pensionäridele pensione.»