Pimedate valmistatud harjatoodangust läheb pool Soome ja Rootsi, ülejäänu jääb Eestisse. «Mujal maailmas väärtustatakse käsitsitööd, meil on see aga häbematult odav,» märkis Epitari juht.
Mõned vaegnägijad löövad elus hästi läbi, nii näiteks õpivad kaks tütarlast ülikooli usuteaduskonnas. Pimedad on leidnud tööd ka valvuritena, telefonistidena, massööridena ja muudelgi aladel, rääkis Eva Kirillova.
Pimedate ühingul on tihe koostöö Eesti ainukese nägemispuudega laste õppeasutuse, Tartu Emajõe kooli ja seal loodud tugikeskusega.
Emajõe koolis õpib 106 last, neist 20 on pimedad, ütles kooli rehabilitoloog Anne Kõiv. Lisaks põhiharidusele õpivad lapsed pimekirja, neid õpetatakse igapäevaelus toime tulema, ka pedagoogid saavad pidevalt koolitust, rääkis Kõiv.
Pimedad ja vaegnägijad vajavad õppetöös abivahendeid, näiteks punktkirjamasinaid, valgeid keppe, lugemistelereid, luupe, spetsiaalseid arvutiprogramme. Rahapuudus ei luba abivahendeid kuigi tihti uuendada.
«Oleme paljuski hakkama saanud tänu välismaiste sõprade toele,» nentis Anne Kõiv. Tema sõnul on pimedad ja vaegnägijad arvutitööst vägagi huvitatud, mujal maailmas on populaarne massööri ja muusiku eriala.
Paljud Emajõe kooli lõpetanud pääsevad õppima kutsekooli. Populaarne on olnud näiteks pagari eriala, õpitud on ka sekretäriks-asjaajaks. «Meie lõpetajad on astunud isegi kõrgkooli,» kinnitas Kõiv.
Lõuna-Eesti Pimedate Ühingul on ligi 500 liiget, neist üle 300 elab Tartus ja Tartumaal. Täna pärastlõunal kell kolm kogunevad pimedate ühingu, Emajõe kooli ning juht- ja abikoerte kooli esindajad Raekoja platsile pidulikule valge kepi üritusele.