Tänasest on Obu galeriis tartlastele imetlemiseks-ostmiseks üles seatud Maarja koolis õppivate intellektipuudega laste käsitöötunnis valminud tööd - kangastelgedel kootud värvikirevad vaibad.
Enamik vaipu on valminud laste ühisloominguna, ütles Maarja kooli käsitööõpetaja Maie Haring. Siiski on tubli vaibakudumisega eriliselt silma paistnud kolm 9. klassi noormeest: Maerold Makarov, Henri Seliste ja Vartan Artjunov.
Jooksuga käsitöötundi
«Maerold tuleb igal hommikul juba enne tundide algust jooksuga kangastelgede taha,» muheles käsitööõpetaja. Siis ei peata seda jõulist noormeest miski - tema tahab kududa. Käsitöötundi tulevad rõõmuga kõik õpilased, võibolla isegi suurema õhinaga kui tavakooli õpilased, lisas ta.
Õpetaja aitab õpilastel valida värve, lapsed lõikavad materjali ja koovad ise.
Käsitööõpetaja kinnitusel tuleb osa materjali osta vabrikust, lisaks toovad nii lapsed kui ka õpetajad kodust vanu rõivatükke.
Maarja kooli direktori Jaanus Rooba sõnul ei õpeta kangakudumist mitte ainult käsitööõpetaja, vaid ka teised pedagoogid.
«Mõõduka ja sügava intellektipuudega lapsed ei tule toime masinatega, aga käsitöö on neile jõukohane,» ütles koolijuht. Puudega lapsedki kogevad tööarmastust - tunnet, et saavad anda millegi valmimisse oma panuse.
Käsitöö on omamoodi teraapia, mille abil rahuneb hõlpsasti ka nõrga närvikavaga laps. Kangastelgedel kudumine kui rütmiline tegevus ühtaegu distsiplineerib ja arendab last.
«Mõõduka ja raske puudega laps ei suuda paljutki mõista intellekti abil, aga ta võib nii mõndagi õppida käte ja jalgade abil,» ütles Maarja kooli juht.
Kangastelgi on Maarja koolis neli, kõik need on üles seatud eraldi klassiruumides. Obu galerii näitusel on näha peamiselt suuremate õpilaste looming, aga koolis saavad kangakudumist proovida ka algklassilapsed.
Andekad lapsed
«Ei ole õige arvamus, et mõõduka ja raske vaimupuudega lapsed ei suuda midagi, mis neist ikka õpetada,» sõnas Rooba. «Suudavad küll, need kaunid vaibad on ju selle ehe tõestus.»
Maitsekalt värvirõõmsad vaibad kaunistavad igat kodu, sest neis töödes on soojust erinevalt masinaga tehtuist, kinnitas Jaanus Rooba. Ta lisas, et temagi kodu ehivad kolm õpilaste tehtud vaipa.
Obu galerii juhataja Krista Ahmani sõnul läksid Maarja kooli laste vaibad varasematel näitustel päris hästi müügiks.
Vaipade näitusmüük jääb Obu galeriis avatuks oktoobrikuu lõpuni. Vaipade müügist saadud raha eest on koolil plaanis osta uusi materjale käsitöötundide tarvis - et sünniksid uued tööd.