Tallinna merevalvekeskus tuletab meelde, et punast värvi raketid lastuna veekogult või veekogu vahetust lähedusest, on rahvusvaheline märguanne hädaolukorrast.
Punane langevarjuga rakett lendab 300 meetri kõrgusele, nähtavuskaugus on kuni 40 kilomeetrit ja põleb 40 sekundit – seega on pika aja jooksul päris kaugele nähtav ja annab teada, et keegi vajab abi. Sellise raketi kasutamine muuks otstarbeks kui hädasignaaliks on keelatud ning toob endaga kaasa karistuse. Karistusseadustiku alusel võib punase signaalraketi ebaseadusliku laskmise eest karistada kuni kuni 400 eurose trahviga või arestiga.
Kõik, kes on veekogu lähistel märganud punast raketti, peavad sellest teada andma politsei- ja piirivalveameti (PPA) merevalvekeskusele või hädaabinumbril 112, kes teadet vahendab. Vastu võetud info põhjal käivitab merevalvekeskus kohe otsingu- ja päästeoperatsiooni. See tähendab seda, et piirkonda, kus punast raketti nähti, saadetakse PPA veesõiduk, vajadusel helikopter ja politseipatrull võimaliku maismaaotsingu tarbeks.
Aastate jooksul toimunud otsinguoperatsioonide käigus on selgunud, et 90 protsendil juhtumitest on olnud tegemist pahatahtlikkusega: punane rakett on lastud kas mere ääres pidutsedes, realiseerimisaja ületanud rakettide proovimiseks või niisama enda lõbustamiseks. Piirivalve merepäästetoimkonnad reageerivad kõigile teadetele, mis on edastatud seoses punase raketi märkamisega veekogu lähistel.
Merevalvekeskuste töötajad panevad kõigile südamele, et vastutustundetu punase raketi kasutamine ja sellele järgnev otsingutegevus võib pikendada abi saabumise aega tõelise abivajajani. Veel tuletavad nad meelde, et meresõitjate, olgu nad siis lõbusõidualuste omanikud, purjelaudurid või muud veespordialade harrastajad, ohutus oleneb suurel määral neist endist – enne merele minekut tuleb olla kursis ilmastikuoludega, hinnata realistlikult oma oskusi ja meresõidu kogemust ning teada, mida teha hädaolukorras.