Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Bareljeef Jeltsini mälestuseks avatakse 22. augustil

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Merike Teder
Copy
Jeltsini mälestuseks loodud bareljeefi asukoht
Jeltsini mälestuseks loodud bareljeefi asukoht Foto: Erakogu

Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini mälestuseks loodud bareljeef avatakse 22. augustil Tallinnas Patkuli trepi juures, Nunne tänava alguses.

Bareljeefi avamisele on oodata Boriss Jeltsini leske Naina Jossifovna Jeltsinat.

Bareljeefi ümbritseb kiri eesti, inglise ja vene keeles «Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini mälestuseks, tema panuse eest Eesti iseseisvuse rahumeelses taastamises aastatel 1990-1991».

Bareljeefi loomise initsiatiivgrupi liikme, MTÜ Mälestuse Initsiatiiv nõukogu esimehe Raivo Vare sõnul rõhutab see tekst Jeltsini toetust Eesti iseseisvuspüüdlustele läbi mitmete aastate. «Selle panuse krooniks olid 1991. aasta 13. jaanuari visiit Tallinnasse ja loomulikult Eesti taasiseseisvuse tunnustamine sama aasta 24. augustil,» sõnas Vare. Tema sõnul on bareljeefi algatusrühma liikmed veendunud, et tegemist on teopõhise tunnustamisega. «Keegi ei idealiseeri Boriss Jeltsini vastuolulist isiksust, nagu üleüldse ei ole võimalik idealiseerida ühtegi inimest, kes on suures poliitikas jõudnud absoluutsesse tippu,» lausus Vare.

MTÜ Mälestuse Initsiatiiv juhataja Meelis Kubitsa sõnul ei ole avamisel osalemiseks veel kutseid saadetud, kuid nii asjassepuutuvad Eesti riiklikud institutsioonid kui ka Jeltsini perekond on avamisest informeeritud. 

Bareljeefi autoriteks on maailmakuulus New Yorgis elav skulptor Ernst Neizvestnõi (88) ja noor Eesti skulptor Rene Reinumäe. «Ernst Neizvestnõi kinkis Jeltsini perekonnale Boriss Jeltsini mälestuseks loodud büsti ja selle alusel lõi noor Eesti skulptor Rene Reinumäe bareljeefi. See on väga ilus põlvkonnaülene koostöö, mis sai teoks tänu Neizvestnõi perekonna ja Jeltsini perekonna lahkele loale kasutada bareljeefi valmistamiseks just Ernst Neizvestnõi tööd. Me oleme neile perekondadele selle vastutuleku eest erakordselt tänulikud, sest Neizvestnõi originaaltöö tellimine oleks väga erinevatel põhjustel jäänud meile kättesaamatuks,» ütles MTÜ Mälestuse Initsiatiiv juhataja Meelis Kubits.

Tema sõnul on Nunne tänava müüri asukoht Patkuli trepi juures väärikas ja sobilik mitmel moel. «Palju on räägitud veel mitmete Eesti ajaloo käiku mõjutanud poliitikute mälestuse jäädvustamisest. Kui nüüd huvilistel energiat ja tahtmist on, siis sinna müürile mahub küllap kolm-neli bareljeefi veel.»

«On inimesi, kelle arvates Boriss Jeltsini bareljeef peaks asuma riigikogu hoones ja kahtlemata on ka neid, kelle arvates seda pole üldse vaja. Inimeste mälu on selektiivne ja konjunktuur kahtlemata ei toeta sedalaadi initsiatiivide teostamist. Initsiatiivgrupi sees oleme jõudnud aga konsensusele, et Nunne tänava müür on väärikas ja hästi ligipääsetav koht,» sõnas Kubits.

Mullu 1. veebruaril pöördusid 39 Eesti ühiskonnategelast ja ettevõtjat avalikkuse poole ettepanekuga jäädvustada Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini panus Eesti taasiseseisvumisse. 

Tagasi üles