Üht sellist detektiiviseiklust Rootsi režissööri Malik Bendjellouli tänavu parima dokumentaalfilmi Oscariga pärjatud «Searching for Sugar Man» jälgibki – kahe Kaplinna fänni Stephen (Sugar) Segermani ja Craig Bartholomew Strydomi rännakut müstilise ja müütilise muusiku Sixto Rodrigueze jahtunud jälgedes.
Rodriguez, Mehhiko juurtega Detroiti muusik, salvestas 1970. aastal albumi «Cold Fact», kettatäie lugusid, mida ta suitsustes baarides mänginud ja laulnud oli, plaadi, mis nagu erutunud produtsendid tollal uskusid, teeb Rodriguezest superstaari, suurema kui Bob Dylan.
Album ilmus ja jäi allahindluskorvidesse vedelema. Huvi oli null ka järgmise, aasta hiljem ilmunud «Coming from Reality» vastu. Plaadifirma loobus Rodriguezest ja Rodriguez muusikast. Lugu, milliseid on miljoneid.
Miks aga film just Kaplinnast alustab? Sest lugu läks Rodrigueze teadmata edasi, tema esikplaadi koopia jõudis müstilisi teid pidi Lõuna-Aafrikasse, kus piraatkoopiate abiga sai Detroiti poolkodutust muusikust superstaar. Kohalikud plaadifirmad andsid tema plaadid uuesti välja ning hinnanguliselt müüdi neid umbes pool miljonit eksemplari.
«Searching for Sugar Man» haarab kinni Lõuna-Aafrikas levinud Rodrigueze müütidest, mille kohaselt sooritas ta juba 1970ndatel enesetapu. Kuidas täpselt, selles uskumused lahknevad ning film toob need lood kõrvuti ekraanile. Vaataja, kes lauljast midagi kuulnud pole, jääb kõike uskuma, kuni lauale lüüakse uued faktid – Rodriguez olevat elus ja terve ning tegevat endiselt Detroitis ehitustöid.
Filmi pealkiri annab osaliselt ette ka sisu – fookuses ei ole niivõrd Rodrigueze isik ja elu, kuivõrd tema otsingud. «Searching for Sugar Man» otsib Rodrigueze jälgi koos Lõuna-Aafrika fännidega, lähtudes vaid teadmistest, mis neile teekonna alguses kättesaadavad on.