Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Reformierakonna aukohus koguneb taas hääletuspettust arutama reedel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Reformierakonna aukohtu esimees Andrus Umboja.
Reformierakonna aukohtu esimees Andrus Umboja. Foto: Peeter Langovits / Postimees

Reformierakonna aukohus koguneb reede hommikul, et arutada Reformierakonnast juuni algul välja heidetud Kristiina Ojulandi nõuniku, samuti hääletuspettustega seostatud Anu Kikase kaebust.

Kikas teatas eile, et otsustas töörühma koostatud raportiga tutvumise järel esitada Reformierakonna aukohtule kaebuse töögrupi juhi Väino Linde ja sisevalimiste ajal erakonna Võrumaa arendusjuhina töötanud Elleri-Kristel Kelpi peale. «Mõlemad nimetatud isikud on esitanud minu vastu valesüüdistuse, riivates sellega minu au ja väärikust,» ütles ta.

Kikas soovib enda sõnul, et Reformierakonna aukohus arutaks tema vastu esitatud identiteedivarguste valesüüdistuse tõendatust. «Spetsiaalselt identiteedivarguste uurimiseks loodud töörühm ei ole vaevunud minu tegevusega seonduvat piisava põhjalikkusega uurima, mistõttu tuginedes vaid ühe, enda sõnul meeltesegaduses tegutsenud isiku selgitusele, on minu kohta esitatud au ja väärikust riivavaid valeväiteid,» lisas ta.

Linde ütles seejärel Postimehele, et kuna aukohtusse avalduse esitamine ei käinud mitte loomulikku rada pidi, vaid meedia vahendusel, siis on tema hinnangul eelkõige tegu PR-sündmusega. Ta viitas ka vanasõnale «Kelle leiba sööd, selle laulu laulad» ning avaldas arvamust, et asjaolu, et kaebaja on Ojulandi nõunik, selgitab kõik.

«Meie töögrupi lõppakt sisaldab faktilisi asjaolusid, see ei anna hinnanguid ega tee subjektiivseid järeldusi. Sellepärast on mul raske siit au ja väärikust riivavat välja lugeda,» ütles Linde.

Tema sõnul üritas töörühm olla mitte ainult formaalselt objektiivne, vaid ka inimlik, kui ei arvanud pettuste hulka juhtumit, kus Kikas hääletas enda vanemate eest. «Aga et initsiatiiv Võru rikkumiste osas tuli arendusjuhile Kikaselt, seda on arendusjuht meile põhjalikult selgitanud ja töögrupil polnud alust selles kahelda. Lisaks toetusid rikkumised samale mustrile nagu Lääne-Virumaal,» rääkis ta.

Partei sisehääletuspettusi uurinud töörühm teatas kaks päeva pärast Ojulandi väljaheitmist, et ka Võrumaa arendusjuht on tunnistanud sisevalimistel teiste inimeste eest hääletamist. «Selle mõtte sai ta Anu Kikaselt, kes on Kristiina Ojulandi büroo töötaja ja kes tegi talle ettepaneku, et naised võiksid toetada naisi,» ütles Linde toona Postimehele.

Kelp ise tunnistas erakonnale esitatud seletuskirjas kaheksa inimese eest hääletamist, märkides ka, et need hääled läksid Kristiina Ojulandile ja Kaja Kallasele. «Kuidas tekkis varikontode idee ja tegemine, ei mäleta. Olin lihtsalt selles asjas nii sees, et reaalne mõtlemine puudus. Ja nii saigi välja valitud suvalised nimed ja nende eest hääletatud. Ilmselt tegin seda meeltesegaduses,» kirjutas ta.

Lisaks kaheksale pettusejuhtumile Võrumaal tuvastas partei töörühm 39 hääletuspettuse juhtumit Lääne-Viru ja 24 Viljandi maakonnas. Juba 5. juunil heitis Reformierakonna juhatus maine kahjustamise pärast parteist välja aastaid Lääne-Viru maakonnaorganisatsiooni juhtinud Ojulandi, kes aukohtu hinnangul organiseeris petuskeemi Lääne-Virumaal. Sisevalimistel häältega manipuleerimise üles tunnistanud Lääne-Viru arendusjuht Taimi Samblik astus parteist välja omal soovil vahetult enne juhatuse kogunemist.

Pettustega seostati ka Lääne-Viru maavanemat Einar Vallbaumi, kuid tema väljaheitmist ei pidanud aukohus vajalikuks. Reedel teatas Vallbaum, et on otsustanud siiski erakonnast lahkuda.

Häältega manipuleerimist tunnistanud Võrumaa arendusjuht Elleri-Kristel Kelp ja Viljandimaa arendusjuht Ott Kukk astusid erakonnast välja üle-eelmise nädala lõpus.

Tagasi üles