Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Töörühm: sisevalimiste rikkumised pandi toime Ojulandi ja tema büroo töötaja korraldusel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Madis Filippov
Copy
Väino Linde.
Väino Linde. Foto: Peeter Langovits

Reformierakonna sisevalimiste rikkumisi uuriv töörühm tutvustas täna Tallinnas kogunenud erakonna volikogule oma tegevuse raportit, millest selgub, et valdavalt pandi sisevalimiste rikkumised toime Kristiina Ojulandi ja tema büroo töötaja korraldusel.

«Kokku tuvastas Reformierakonna töörühm sisevalimistel 71 rikkumist,» ütles töörühma esimees Väino Linde. «Rikkumised pandi toime viie isikuga seonduvalt, kes hääletasid nimetatud 71 liikme eest või olid sellega seotud. Lisaks tuvastatud rikkumistele täiendavaid kahtlusi rikkumiste osas ei ole.»

«Kõik Lääne-Virumaa rikkumistega seotud hääled ja osa ka Võrumaa häältest läksid töörühmale antud selgituste kohaselt 5. juunil erakonnast välja arvatud Kristiina Ojulandile,» lisas ta. «Viljandimaa arendusjuhi selgituste kohaselt ei hääletanud ta rikkumisi toime pannes konkreetsete kandidaatide poolt. Kokku anti Reformierakonna sisevalimistel 1494 häält.»

Töörühma uurimise tulemusel leidsid Linde sõnul kinnitust järgmised asjaolud: Taimi Samblikule tegi ettepaneku valimisrikkumisi toime panna Kristiina Ojuland, Elleri-Kristel Kelpilt tegi seda Kristiina Ojulandi büroo töötaja Anu Kikase soovitusel ja Ott Kukk pani rikkumised toime omal initsiatiivil.

Raportile lisaks esitas töörühm erakonna volikogule ka ettepanekuid, kuidas võiks tulevikus sisehääletused toimuda.

«Kindlasti peab endiselt jääma oluliseks eesmärk kaasata võimalikult palju erakonnakaaslasi otsustamisse, tagades ka elektrooniliste kanalite kaudu tehtava valiku turvalisuse,» rääkis Linde. «Lõpuks saime neile rikkumistele jälile just tänu sellele, et elektroonilistel kanalites toimuv on kõik logitud, pabersedelitega oleks see pea võimatu olnud.»

«Selleks, et tulevikus võimalikud rikkumised välistada, teeb töörühm ettepaneku edaspidi muuta sisevalimistel elektrooniline hääletamine vaid ID-kaardi ja mobiil-ID põhiseks,» teatas ta. «On oluline märkida, et juba 2013. a sisevalimistel anti 54,1 protsenti elektroonilistest häältest ID-kaarti ja mobiil-ID kasutades.»

Tagasi üles