Kümmekond päeva tagasi, 4. juunil oma elu 87. verstaposti läbinud Ain Kaalepi – Eesti õpetaja, praeceptor Estoniae, nii on kutsunud teda Jaan Kross – neljandat essee- ja proosaraamatut (varasemateks on «Maavallast ja maailmakirjandusest» 1984, «Kolm Lydiat» 1997 ja «Jumalatosin» 2008, viimatimainitu sisaldab ka pisinäidendeid) soovitan lugema hakata tagantpoolt kolmanda tekstina taastrükitud Sirje Oleski intervjuust autoriga. See on tehtud septembris 1994.
Tellijale
Elu- ja kultuurirännakutel koos Ain Kaalepiga
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti on nüüd päriselt vaba, viimasedki Vene okupatsiooniväed on lahkunud, Kaalepi kunagisest ülikoolikaaslasest ja sõbrast Lennart Merest (just Merest ja mitte Merist, sellestki on raamatus artikkel!) on saanud iseseisvuse taastanud riigi esimene president, uhke Estonia laev seilab veel mõne nädala Eesti ja Rootsi vahet, et siis, 28. septembril kaduda merepõhja igavesse öhe, otsekui hoiatus Eesti saatuse haprusest.