Tallinna kahes tippkoolis on viimastel õppeaastatel löönud õpilaste ees laineid pealtnäha nendevanusena paistev meesõpetaja. Paljud ei saa aru, miks ta oma talenti hariduses kulutab.
Imeõpetaja lõpuks leitud!
Alustada tasub ikka A-st, Andrus Ansipist. Veel üks A-täheline, Agur, Hendrik, Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor, pakub täiesti spontaanselt, kuidas peaminister Ansip saaks oma suured unistused ellu viia.
Ta räägib ühest oma kooli noorest õpetajast, kellel on täpselt sama nimi nagu mehel, keda Wikipedia esitleb kunstnikuna New Yorgis – Martin Saar. Agur ütleb nii: «Kui selliseid õpetajaid oleks koolides rohkem, siis võiks peaministri unistused, nagu Euroopa viie rikkama riigi hulka jõudmine, saada reaalsuseks.»
«Tõsine imeõpetaja!» kinnitab Agur. «Tema on see, kes sütitab õpilasi oma äärmise kire, pühendumuse ja põhjalikkusega. Ta suudab teha aine nii huvitavaks, et ... mul ei jätku kohe häid sõnu.»
Sellises iseloomustuse vettpidavuses tuleb oma silmaga veenduda. Ja Youtube pakubki õpetaja Martin Saare stiilinäidet: ta hüpleb keemiatunnis klassi ees üles-alla nagu kummipall.
Mis tsirkus see on?
Mitte tsirkus, vaid kihlvedu, tunnistab sel nädalal 26-aastaseks saanud Saar. Ta oli õpilastega viie šokolaaditahvli peale kihla vedanud, et suudab viibida pool minutit kaaluta olekus. Ja niiviisi hüpeldes, mis talle mingit raskust ei valmistanud, sest ta on väljapaistvalt saleda kehaehitusega, koguski ta sekundikümnendike kaupa kokku vajalikud pool minutit kaaluta olekus. Saare võit!
Ootamatu pakkumine
Ei, ärge arvake, et õpetaja Martin Saare imelisus seisneb tema võimes tundides trikitada. Pigem ikka selles, et ta annab tunde koguni kahes tugevas koolis, lisaks GAGile Tallinna reaalkoolis. Kokku poolteist koormust. Et liiga palju ja õppetöö kvaliteet kannatab?
Vastupidi: tänavuse vabariikliku keemiaolümpiaadi lõppvooru pääsenud sajast õpilasest olid tervelt 28 tema omad – see on Eesti ajaloo võimsaim tulemus. Lisaks on ta andnud kaaluka panuse gümnaasiumi loodusainete valdkonna valikkursuse «Elu keemia» väljatöötamisse ja õpilaste peal katsetamisse.
Oi-jah, peaaegu oleks ununenud mainimata, et ta on Tartu Ülikooli lõpetanud hoopistükkis inglise filoloogina.
Küllap on paljudel kerkinud küsimus: kui Martin Saar on nii kõva tegelane, et Eesti suurimas nädalalõpuväljaandes suurt pinda saada, siis miks on ta pealtnäha tavaline õpetaja, mitte näiteks Oxfordi või Cambridge’i noor professor?
Paraku just selliseid radu pidi, et tõelised tegijad lähevad ilmtingimata väljamaale, veerebki siinmail tavamõtlemine.