Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Valitsus maksab Petseri kloostri eest kompensatsiooni

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Petseri kloostri eest kompensatsiooni maksmisega on nii pikalt läinud sellepärast, et tegu on teistest pühakodadest suurema ja keerulisema objektiga.
Petseri kloostri eest kompensatsiooni maksmisega on nii pikalt läinud sellepärast, et tegu on teistest pühakodadest suurema ja keerulisema objektiga. Foto: Alo Lõhmus

Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule makstav kompensatsioon tuletab taas meelde kahe Eestis tegusteva õigeusu kiriku järjepidevuse tüli.

Omandireformi ja õigusliku järjepidevuse põhimõtetest lähtudes maksab Eesti riik Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule umbes neli-viis miljonit kompensatsiooni Venemaa territooriumile jäänud Petseri kloostri eest.

Iseenesest on tegu rutiinse omandireformi protsessiga. Juba 1990. aastate alguses tunnistati Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik – see on Konstantinoopoli alluvuses olev kirik – omandireformi õigustatud subjektiks ja nii on samm-sammult kirikule nende varasid tagastatud või hüvitatud. Asja tavapärasusele viitab ka Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku kantsler Martin Toon, kes ütleb, et tegelikult on Eesti riik juba maksnud neile kompensatsiooni üheksa Ida-Petserimaale, st Venemaale jäänud objekti eest.

Tagasi üles