2012. aastal kontrollis õiguskantsler viit politseihoonet, kõik eranditult politsei- ja piirivalveameti Lääne prefektuuris. Varasematel kontrollkäikudel tuvastatud kehvad olmetingimused olid peamiseks põhjuseks, miks ülevaateaastal keskendus õiguskantsler vaid Lääne prefektuuri politseihoonete kontrollile.
Lääne prefektuuri puudutas 2012. aasta olulisim areng politseikinnipidamiskohtades – aasta lõpus avati täiesti uus Kuressaare politseijaoskond ning kambriplokk. Senises Kuressaare politseijaoskonnas ja -kambris, mida õiguskantsler oli viimati kontrollinud mullu mais, olid vaieldamatult ühed Eesti kehvemad olmetingimused ning nendele puudujääkidele on õiguskantsler aastate jooksul pidevalt tähelepanu juhtinud.
Lisaks tuvastati üksikjuhtumitel puudujääke kinnipeetavatele isikutele arstiabi võimaldamisel, kinnipeetavate isikute lähedaste teavitamise dokumenteerimise. Vaid Kärdla kambris ei tuvastanud õiguskantsler ühtegi rikkumist.
Puudulikud olmetingimused iseloomustasid kontrollitud politseihoonetest enim Pärnu ja nüüdseks kasutusest kõrvaldatud Kuressaare kambrit.
Teine mitut kontrollitud politseihoonet puudutav probleem oli ametnike vähesus, mistõttu ei suudeta kinnipeetavatele isikutele tagada täiel määral või kõiki õigusaktidest tulenevaid õigusi. Näiteks tuvastas õiguskantsler, et nädalavahetustel ei saa Rapla ja Paide kambris kinnipeetavad isikud viibida ettenähtud määral vabas õhus.
Õiguskantsler tegi olukorra parandamiseks politsei- ja piirivalveametile ettepaneku leida kinnipeetavatele ette nähtud õiguste tagamiseks politseihoonetes võimalusi kas täiendavate ametnike töölevõtmise või töökorralduse muutmise teel.
Politsei- ja piirivalveameti peadirektor märkis oma vastuses õiguskantsleri ettepanekule, et ametikohtade arv Lääne prefektuuri Rapla ja Paide arestikambris, laiemalt ka teistes arestikambrites sõltub eeskätt personali eelarvest. Samuti ei ole töö arestimajas atraktiivne selle eripära tõttu: suletud ruum, võimalikud nakkused, ründed jms ning madal palk.