Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Eesti plaanib suurendada panust ÜRO rahuvalvesse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Oliver Kund
Copy
Kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ja ÜRO rahuvalvemissioonide asepeasekretär Hervé Ladsous.
Kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ja ÜRO rahuvalvemissioonide asepeasekretär Hervé Ladsous. Foto: Kaitseministeerium

Kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ja ÜRO rahuvalvemissioonide asepeasekretär Hervé Ladsous sõlmisid New Yorgis ühiste kavatsuste kokkuleppe Eesti osalemiseks ÜRO rahuvalvemissioonidel.

 ÜRO peakorteris allkirjastatud kokkuleppega jagab Eesti ÜROle regulaarselt teavet sõjalistest vaatlejatest ja staabiohvitseridest, kes on valmis teenima rahuvalvemissioonidel aastatel 2013 kuni 2016.

Kaitseministeeriumi kantsleri Mikk Marrani sõnul tahab Eesti olla ÜROs aktiivsem liige. «Seoses Afganistani missiooni lõppemisega järgmisel aastal on lääneriikide huvi ÜRO missioonide vastu kasvanud. Ka Eesti otsib võimalusi, kuidas rahvusvahelisse julgeolekusse panustamist Afganistani järel jätkata ja rahuvalvemissioonid annavad selleks hea võimaluse.»

Kantsler ütles, et Eesti suurendab panust rahuvalvemissioonidel järk-järgult. «2016. aastal osaleb plaani järgi kolmel missioonil viis eestlast,» sõnas Marran. Eile sõlmitud kokkuleppega liitub Eestil ÜRO operatsioonide andmebaasiga UN Force Link, mis annab operatiivse ülevaate missioonivalmidusega üksustest ja varustusest. Andmebaasi alusel teeb ÜRO suunatud pakkumisi rahuvalvemissioonidega liitumiseks.

Hetkel osaleb üks Eesti kaitseväelane ÜRO vaatlusmissioonil UNTSO Lähis-Idas ja käivad läbirääkimised veel kahe kaitseväelase saatmiseks missioonile aasta lõpus. UNTSO (United Nations Truce Supervision Organization) on Eestile kõige pikema osalusega missioon – kaitseväe sõjalised vaatlejad osalevad missioonil Lähis-Ida piirkonnas 1997. aastast. Samuti on plaanis kahe kaitseväelase saatmine aprilli lõpus loodud ÜRO rahuvalvemissioonile Malis.

Tagasi üles