Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Teadlane kolis labori toomkirikusse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Et Hull Teadlane kogu aeg oma kõrgel toomkirikus asuvas kabinetis ei passi, asendavad teda teaduse tutvustamisel assistendid. Janet Laidla on üks neist, kes näitas eile Tartu Postimehele, kuidas töötab automata.
Et Hull Teadlane kogu aeg oma kõrgel toomkirikus asuvas kabinetis ei passi, asendavad teda teaduse tutvustamisel assistendid. Janet Laidla on üks neist, kes näitas eile Tartu Postimehele, kuidas töötab automata. Foto: Kristjan Teedema

Teadus on hullult keeruline. Kohe nii keeruline, et ajab hulluks. Aga hullult põnev on ka, eriti kui seda saab oma käega katsuda Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis Hullu Teadlase kabinetis.

Tundub uskumatu küll, kui õpetaja räägib, et kaht poolkera hoiab koos tühjus, mida isegi kaheksa hobuse vägi ei jaksa lahku vedada. Aga eks samas tunduvad väga paljud õpetaja räägitavatest asjadest uskumatud ning mõnikord uskumatult keerulised ja igavad.

Hullu Teadlase kabinetis on aga kõik need uskumatult hullumeelsed vidinad käega katsuda. Perpetuum mobile, fenakis­­toskoop, automata ja Magde­burgi poolkerad. Ehk asjad, mis on minevikus aidanud mõista füüsika- ja loodusseadusi inimese ümber ning rajanud teed teadussaavutustele.  

Tagasi üles