Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Metsadest välja vedamata okaspuud suurendavad üraskiohtu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Raul Sulbi
Copy
Üraskite tekitatud kahju.
Üraskite tekitatud kahju. Foto: Elmo Riig / Sakala

Metsa majandamise eeskirja kohaselt tuleb talvel raiutud koorimata okaspuu metsamaterjal metsast välja viia hiljemalt 1. juuniks, sest muidu suureneb üraskioht ja võib halveneda metsade seisund.

Seoses majandustegevuse aeglustumisega on sellel kevadel metsadesse jäänud suurem kogus väljavedamata ja kasutamata okaspuu metsamaterjali ja ka talvise lumemurru puid, vahendas keskkonnaministeeriumi pressiesindaja.

Samas on ühe olulisema metsakahjuri, kuuse-kooreüraski populatsiooni seisund suhteliselt hea ja arvukus kohati kõrge.

Okaspuu ümarmaterjal sobib hästi üraskite arenemiseks ja kahjuri uue põlvkonna tekkeks.

«Metsadesse suveks jääva kuusepuidu asustavad või on juba asustanud kuuse-kooreüraskid, seetõttu metsamaterjali kvaliteet halveneb ja kahjuri arvukuse suurenemine seab ohtu metsa seisundi,» selgitas metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse metsakaitse osakonna juhataja Heino Õunap.

Juhul, kui seda metsamaterjali ei ole veel jõutud metsadest välja vedada, siis tuleks seda hiljemalt 20. juuniks teha.

«Õnneks on selle aasta ilmastik aeglustanud kahjuri lendlust, mistõttu noormardikad enne juuni lõppu koore alt ei lahku,» ütles Heino Õunap.

Metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse soovitusel tuleks koorimata okaspuu metsamaterjal, eriti kuusematerjal, viia okasmetsast vähemalt 2 km kaugusele.

Juhul kui okaspuu metsamaterjali väljavedu on võimatu, on kahjuri paljunemise seisukohalt parem kasutada üksikuid suuri laoplatse selle asemel, et materjal paikneks metsas hajali suuremal territooriumil.

Tagasi üles