«Vajaduse korral võib allutada käitumiskontrollile süüdimõistetu, kes on talle mõistetud vangistuse ära kandnud täies ulatuses,» selgitas Talv praeguseid võimalusi. Muid võimalusi kehtiv regulatsioon oma karistuse ära kandnud kurjategija järelevalveks ette ei näe.
Käitumiskontrollile allutatud isikud on sel ajal kriminaalhooldaja järelevalve alla ning nad peavad järgima kõiki kontrollnõudeid ja kohustusi. Kohtul on võimalus määrata lisakohustusi, näiteks alluda ravile, osaleda sotsiaalabiprogrammis, mitte suhelda kohtu määratud isikutega või viibida kohtu määratud paikades jne.
«2012. aastal määratud karistusjärgse käitumiskontrolli analüüs näitas, et kõigile karistusjärgsele käitumiskontrollile allutatud isikutele määrati üks või mitu lisakohustust,» täpsustas Talv. 2012. aasta lõpu seisuga oli karistusjärgsele käitumiskontrollile allutatud 17 isikut, kellest osa ei olnud veel selleks ajaks vanglast vabanenud.
Karistusjärgsele käitumiskontrollile määratud isiku registreerimise sagedus kriminaalhooldusametniku juures ja katseaja intensiivsus määratakse kindlaks tema riskitasemest ja ohtlikkusest:
- katseaja esimese kuu jooksul on see üks kord nädalas,
- esimese kuue kuu jooksul üks kord kahe nädala jooksul ning
- hiljem mitte vähem kui üks kord 30 päeva jooksul.
Karistusjärgse käitumiskontrolli tähtajaks on kaksteist kuud kuni kolm aastat.
Tänaseks on käivitunud ka vabatahtlik tugiisikute programm, mille üheks sihtrühmaks on vanglast tähtajaliselt vabanevad seksuaalkurjategijad.
«Tugiisik hakkab kinnipeetavaga tegelema juba vanglas. Esimesed 3-6 kuud vanglakülastusest kuluvad praktiliste küsimuste läbiarutamisele,» selgitas Talv. «Sealhulgas arutatakse, kuidas leida elukoht, töö, kaaslased ja tugivõrgustikud.»
«Tugiisiku, kinnipeetava ja vangla sotsiaalametniku koostöös luuakse kinnipeetava jaoks vajalikud prosotsiaalsed kontaktid, võetakse ühendust vastava KOViga ja valmistatakse ette kogukonda naasmise protsess,» lisas ta.