Uuenduslikuna tõi kaitsepolitsei esile lähenemise, mida Venemaa ametlikus retoorikas nimetatakse «vanemlikust mudelist loobumiseks töös kaasmaalastega».
Kaasmaalaspoliitikale spetsialiseerunud agentuuri Rossotrudnitšestvo juht Konstantin Kossatšov on aastaraamatu kohaselt sõnastanud eesmärgid, mille kohaselt võiksid Venemaa kaasmaalased kujuneda tähtsaimaks ühenduslüliks kodanikuühiskonna ja elukohariikide eliidi ning Venemaa vahel, minna konsolideerumise staadiumist üle enese legitimeerimise faasi mõjukate kodanikuühiskonna subjektidena, osaledes asukohariikide võimuorganite tegevuses ja poliitika kujundamises.
«Öeldu ei piirdu enam avalikkusele mõeldud jutuga kellegi õiguste kaitsmisest, vaid väljendab üllatavalt avameelselt kaasmaalaspoliitika tegelikke eesmärke: organiseeritud ja Venemaaga seotud gruppide loomist, kes suudaksid ilma Venemaa nähtava sekkumiseta mõjutada asukohariikide suveräänseid otsuseid,» märkis kaitsepolitsei.
Uue mõõtme sai ameti teatel ka Venemaa ammune retoorika «kaasmaalaste õiguste ja seaduslike huvide kaitsmisest». Eelmisel aastal alustas tegevust Välismaal Elavate Venemaa Föderatsiooni Kaasmaalaste Õiguskaitse- ja Toetusfond, mille peamiseks tegevuspiirkonnaks on kuulutatud Venemaa niinimetatud lähivälismaa.
Muu hulgas on fondi juhatus heaks kiitnud toetuste eraldamise näiteks Tallinnas tegutsevale Inimõiguste Teabekeskusele, mida juhatab Venemaa Tallinna saatkonna kureerimisel tegutseva kaasmaalaste koordinatsiooninõukogu liige Aleksei Semjonov. Märgiliseks peab kaitsepolitsei ka fondi otsust eraldada raha Eestis elavale Artur Gruzdevile, et ta saaks lähtuvalt Viru maakohtu süüdimõistvast otsusest hüvitada materiaalse kahju, mille tekitas kuriteoga Jõhvis 2007. aastal massikorratusi organiseerides.
Samuti on fondist raha saanud Venemaa initsiatiivil loodud organisatsioon Mir bez Natsizma (Natsismita Maailm), mille aktsioonidest Eestis märkis kaitsepolitsei ära Venemaa välisministeeriumi rahastatud seminari Punaarmee poolt Tallinna vallutamise aastapäeva tähistamiseks ning katsed õhutada konflikte Teise maailmasõja lahingute mälestusüritustel.
Kaitsepolitsei märkis aastaraamatus, et eelmisel aastal hakkasid Venemaa võimuesindajad üha valjemini kõnelema «pehme jõu» kasutamisest Venemaa välispoliitiliste eesmärkide saavutamisel.
Paraku tuleb kaitsepolitsei teatel tõdeda, et uued kontseptsioonid ja sõnakasutus ei ole põhiolemuselt muu kui kaitse katta ja legitimeerida Venemaa mõjutustegevuse traditsioonilisi, juba KGB aegadel kasutatud meetodeid. «Tõsi - pehme jõu elemendid nagu rahvuskultuuri populariseerimine, seda harrastavate kollektiivide toetamine, keeleõppe rahastamine jms on kaasmaalaspoliitikas olemas, kuid paraku mitte esikohal,» märkis amet aastaraamatus.