Herkko Labi, alustame sellest, et mida see «Vaba linn» õigupoolest tähendab?
Labi: «Vaba linna» aluseks on vabavara liikumisest väljakasvanud ja teistesse valdkondadesse sisenenud nähtused, ideed, oskused. Idee teha sündmus, kus üritatakse vaba mõtlemist linnaga ühendada, tekkis umbes aasta tagasi.
Nii, liigume siis põhiteema juurde. Kui vaba linn on Tallinn?
Villem Tomiste: Vabadus tuleb millegi arvelt. Kui kõik arvavad stiihiliselt, et on vabadus, hakkab tegelikult domineerima labasus, mis nullib ära vabaduse mitmekesisuse, see ei pääse mõjule. Sedasorti vabadust – valida erinevate võimaluste vahel – minu arvates Tallinnas eriti pole.
Madle Lippus: Minu arvates jällegi just on. Kui rääkida Uue Maailma Seltsi kogemusest, siis kui seltsimaja avasime, käis meil väga palju välismaalasi, kes olid kohati üllatunud, kui palju siin on hea tahtmise juures võimalik ette võtta ning et siin on võimalus vabadus piire kombata ja neid nihutada.
Tomiste: Seda küll, aga transpordis ja kaubanduses vabadust pole.
Lippus: Teatud asju on Tallinna linnaga võimalik läbi rääkida.
Kuulen esimest korda, et kellegi meelest on Tallinna linnas võimalik midagi läbi rääkida.
Lippus: Teoreetiliselt on, aga see pole lihtne. Sellepärast ehk ei ole selles suunas ka nii suurt aktiivsust.
Miks siis? Kas põhjuseks on eelarvamused stiilis «selle Savisaare kambaga pole võimalik läbi rääkida»?
Lippus: Mingites punktides pole, teistes jällegi on – nii et tegelikult on võimalusi, küsimus on vaid selles, kuidas neid praktikas rakendada. Kas meil endil on tahtmist ja võimet asju läbi rääkida. Meil pole jäigalt välja kujunenud hierarhilist ühiskonda, mis täielikult niisuguse võimaluse elimineeriks.