Aapo Reitsak (26) on Rahvakogu materjalid tõsiselt läbi vaadanud, perega ja tuttavatega asja üle aru pidanud. «Mulle tundub, et see on selline railroad show – nagu inglise keeles öeldakse,» arutles IT-vallas töötav ja Tartus Uru noorteteatrit juhendav mees.
«Paber, mis saadeti, on minus asja eesmärgipärasuses väikesi kõhklusi-kahtlusi tekitanud, et kas see pole nii, et poliitikud annavad meile võimaluse oma sõna öelda, aga see ei otsusta pärast midagi,» rääkis ta. «Need ettepanekud, mis saadeti, on suhteliselt kahjutud, aga teiselt poolt võib-olla natuke absurdsed, nagu see viimane, kas presidenti peaks rahvas otse valima.»
Kui see presidendi valimise asi peaks Rahvakogus palju poolt-olijaid leidma, siis ei jäta Reitsak oma valju arvamust ütlemata. «See tähendaks kogu õigussüsteemi ja poliitika ümberehitamist ja ümberhindamist, ja kui sinna suunas hakkab minema, tuleb valjemalt sõna võtta!»
Noormees rääkis naerdes, et loodetavasti on tema laudkonnas – 500 inimest on kümnekaupa laudades – aktiivne eestkõneleja, kes suudab teda vajadusel vaikima panna. «Mul on kindlasti palju oma arvamusi!» pakkus ta.
Reitsak loodab, et tänane päev saab lõbus ja aktiivne olema, kuigi talle tundub, et ega korraldajad ei saa isegi veel täpselt aru, mis lauluväljakul toimuma hakkab.
«Kui seal tekib elav arutelu, kus on vastu- ja poolthääli ning argumente, siis tekitaks see kogu suuremat usku,» mõtiskles ta. «Siis tekib tunne, et äkki ikka on võimalus midagi otsustada ka väljaspool parteisid.»