Keskpunktiks ikkagi köök
Kui ajakirja Kodu&Aed peatoimetaja Piret Veigel pool tosinat aastat tagasi aedlinna ja magalarajooni piirile Nõukogude ajal ehitatud eksperimentaalmajja kolis, otsustas ta jätta korteri ruumijaotuse samaks, ja nii nagu oli kombeks 1980ndail, sai ka nüüd köögist kodu süda.
«Kuigi köök ei ole meie kodu avaraim ruum, mõjub see magnetina, mis teeb sellest salongi, söökla ja kabineti. Vana söögilaud kannab väärikalt välja nii argieined kui ka vastuvõtud, aga sama sageli tõstan siia sülearvuti ja viin pilgu aknast avanevale vaatele,» räägib Veigel.
«Kristiine kortermajas oleme just nii kõrgel, et õunapuulatvade vahelt paistavad eramajade katused ja kõrged korterelamud, kooli aknaread ja suitsev tehasekorsten. Kokkuvõttes Tallinna-kodu mitmekihiline linnamaastik, mille kohal kihab loojangutaevas lennuliiklus lindudest lennukiteni.»
Milline peaks üks kodu olema? Kõike nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik, arutleb Veigel. «Imetlen küll minimalismi, kuid elu pole mind veel nii lihvinud, et suudaksin loobuda selle värvi- ja vormimängust. Oma osa on mõistagi neil paljudel kodudel ja kujundusstiilidel, millega tööl kokku puutun. Küll olen endale selgeks teinud mõne põhitõe: hoia, mis sul on; uut ostes arvesta, et mida pikemaks eeldad asja kasutusiga, seda enam panusta kvaliteeti; trendi tuuletõmme ei tähenda veel tormi. Ja uuskasuta!»
Õdus omaette olemise koht
Maakodu toimetaja Kristel Kirsi pere elab katusekorrusel aedlinna vaikuses Pirital. Kuus aastat tagasi otsustasid nad männimetsa veeres asuva elamise mugavamaks muuta, kavandades alumisele tasapinnale avatud köögiga elutoa ja duširuumi ning otse katuseharja alla kõrgemale tasapinnale magamistoad. Selle käigus tuli lammutada vaheseinad ja paigaldada katuseaknad.