Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Ahto Lobjakas: hästiunustatud vana

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Ahto Lobjakas
Ahto Lobjakas Foto: Mihkel Maripuu

Franciscus I – eilseni Jorge Maria Bergogl­io – saab paavstiametiga kaasa kahtlemisväärse rõõmu olla midagi kõigi jaoks. Maailmas ei ole institutsiooni, mille jurisdiktsioon oleks (potentsiaalselt) universaalsem. Jeesus suri ristil meie kõigi eest, on Eestiski õpetatud vähemalt 800 aastat. Tõsi, neist viimased 500 viisil, mis Franciscus I jaoks on sügavalt ekslik.

Vähetuntud 76-aastane Franciscus I murrab esimesena sisse paljudest ustest. Ta on esimene ladinaameeriklane oma uues ametis, samuti esimene mitteeurooplane antiikajast alates. Ta pärineb maailmajaost, kus praegu elab circa 40 protsenti maailma 1,2 miljardist katoliiklasest. On kindel, et järjekorras 266. Jeesuse asemiku fookus nihkub Euroopalt ära.

Sellele viitab ka nimevalik. Esimese Franciscusena Pühal Toolil saadab paavst nimega sõnumi: tema pilk peatub maailma vaestel. Assisi Franciscus, kes elas umbes samal ajal, mil vallutati Eesti- ja Liivimaa, läks ajalukku vähenõudliku vaeste patroonina, loomade (ning hiljem keskkonna ja jumala loodu) kaitsepühakuna. Samuti mehena, kes toonase paavst Innocent III unenäos päästis võimuihara kiriku kokkuvarisemisest.

Tagasi üles