Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730

Balti riigid hangivad ühiselt 50 miljoni euro eest laskemoona

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Oliver Kund
Copy
Ajateenija tankitõrje granaadiheitjaga Carl Gustav õppusel Kevadtorm.
Ajateenija tankitõrje granaadiheitjaga Carl Gustav õppusel Kevadtorm. Foto: Eesti Kaitsevägi

Eesti, Läti ja Leedu kuulutasid täna Brüsselis välja laskemoona ostmise ühishanke, mis viiakse esmakordselt läbi Euroopa Kaitseagentuuri vahendusel.

Hanke maht on kuni 50 miljonit eurot, mille eest riigid ostavad laskemoona tankitõrje granaadiheitjale Carl Gustav. Eesti ostab laskemoona nii kaitseväe väljaõppe jaoks kui sõjaaja varude täiendamiseks.

Kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute asekantsleri Ingvar Pärnamäe sõnul on see esimene kord, kui Balti riigid ostavad laskemoona läbi Euroopa Kaitseagentuuri. Tema sõnul võtab Euroopa Kaitseagentuur hanke läbiviimise sisuliselt enda peale ning Balti riikidele jääb ainult valida välja parim pakkuja.

«Samuti teeb kaitseagentuur teiste Euroopa riikide hulgas hankele reklaami, et sellega liituks rohkem riike. Eesmärk on, et saaksime võimalikult kvaliteetset relvastust võimalikult madala hinnaga,» lisas Pärnamäe.

Balti riikide ühishange on osa Euroopa Kaitseagentuuri ühiskasutuse poliitikast, mis näeb ette ELi riikide ühiste kaitsevõimete arendamist. Varem on kaitseagentuur edukalt läbi viinud kaks ühishanget, neist viimasena Austria, Tšehhi ja Saksamaa logistikahanke kogusummas 228 miljonit eurot.

Eestil on varasem positiivne kogemus ühishangetest Rootsiga, kellega hangiti kaitseväelaste individuaalvarustust (saapaid, aluspesu ja magamiskotte), ja Soomega, kellega Eesti hankis 2009. aastal keskmaaradareid. Tänu ühisele hankele sai Eesti sisuliselt kaks radarit ühe hinnaga.

Euroopa Kaitseagentuur on ELi Nõukogu alluvuses tegutsev asutus, mille ülesanne on tugevdada ELi kaitsevõimet, edendada relvastuskoostööd, tugevdada kaitsetööstust ja teha teadusuuringuid. Eesti on üks agentuuri 26 liikmesriigist.

Tagasi üles