Eesti ja Saksamaa kaitseväe juhatajad leidsid, et NATO reageerimisjõud peavad olema valmis tegutsema reaalsetes konfliktides.
Eesti ja Saksa kaitseväejuhid: NATO reageerimisjõud peavad olema valmis tegutsema reaalsetes konfliktides
Täna pärastlõunal saabus Eestisse Saksamaa Liitvabariigi kaitseväe juhataja kindral Volker Wieker, kes kohtus Eesti kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terrasega, vahendas kaitseväe peastaabi pressiesindaja.
Kaitsevägede juhid arutasid Eesti ja Saksamaa koostööd õppustel, käimasolevatel NATO ja Euroopa Liidu operatsioonidel ning NATO reageerimisjõudude tulevikku ja ülesandeid.
«Oleme kindral Wiekeriga sama meelt, et NATO reageerimisjõud peavad olema valmis tegutsema ka reaalsetes konfliktides, kus NATO neid vajab,» ütles brigaadikindral Terras. Eesti panustab 2015. aastal NATO reageerimisjõududesse pataljoni suuruse üksusega. Möödunud sügisel korraldas NATO Eestis reageerimisjõudude staabi hindamisõppuse Steadfast Juncture.
Brigaadikindral Terras tõstis esile Saksamaa panust Eesti kaitseväe relvastuse ja tehnikaga varustamisel. Samuti märkis kaitseväe juhataja, et Eesti hindab Saksamaa osalemist Balti õhuturbe missioonil ning head koostööd Saksa mereväega Euroopa piraatlusvastasel missioonil Atalanta kõrgelt.
Kindral Volker Wiekeri Bundeswehri lennuk maandus täna Ämari lennuväljal. Saksa kaitseväe juhataja kohtus Ämari lennubaasis õhuväe ülema kolonelleitnant Jaak Tarieniga, sai ülevaate õhuväe ja lennubaasi võimalustest ning arutas võimalikku koostööd Eesti harjutusalade ja lennubaasi kasutamisel.
Kahepäevase visiidi raames kohtub kindral Wieker veel kaitseminister Urmas Reinsalu ja riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoniga. Samuti tutvub Saksa kaitseväe juhataja Tallinnas asuva NATO küberkaitsekeskusega ning asetab pärja Vabadussõja võidusamba jalamile.
Saksamaa oli esimene riik, kes 2007. aastal andis nõusoleku panustada NATO küberkaitsekeskusesse. Hetkel töötab keskuses kaks saksa eksperti ning keskuse staabiülem kolonelleitnant Martin Gürtler.
Saksa mereväe fregatil Sachsen teeninud neljas Eesti mereväe laevakaitsemeeskond naasis operatsioonilt Atalanta eelmise aasta lõpus. Balti õhuturbemissiooni on Saksamaa panustanud viiel korral.
Samuti on Saksamaa andnud olulise panuse Eesti ohvitseride väljaõppesse ning ohvitserkonna arengusse. Mitmed Eesti kaitseväelased on saanud oma ettevalmistuse Saksamaa sõjalistes õppeasutustes ja sarnane koostöö jätkub tänaseni.
Kindral Wieker lahkub Eestist homme.