Ahjusoe kulebjaka viib keele alla. Eriti veel siis, kui küpsetate pirukat täpselt nii, nagu seda teevad Mooni juhtkokad Roman Zaštšerinski ja Igor Andrejev.
Tõhus talvepirukas
Juuresolevad kulebjakad kuuluvad küll Mooni klassika hulka, kuid tegelikult kohtume Roman Zaštšerinskiga pirukateoks juba tema ja Igor Andrejevi uue, veel avamata söögikoha Kolm Sibulat lustakate sibulakujuliste lambikuplite all Telliskivi tänaval Tallinnas.
«Kui hästi läheb, avame uksed juba veebruari alguses,» ütleb Zaštšerinski lootusrikkalt, selja taga moodne sööjatele avatud köök, mida Moonis ei ole, ja pea kohal lõbusad sibulalambid, mille autoriteks Aivar Mühlbach ja Tarmo Luisk. Õhtuti pimedas meenutab vaade avaratest akendest aga Zaštšerinski sõnul katkematu autotulede riviga New Yorgi tänavaid.
Elevil toidufännide kurvastuseks tuleb öelda, et Kolme Sibula menüü hoitakse veel saladuses. «Sest road on alles testimisjärgus ja me ei tea lõpptulemust veel isegi,» naerab kokk. Kuid kindel on, et neidsamu rammusaid kulebjakasid, mida ta peab ideaalseks külma talveaja toiduks, ega ka teisi Moonist tuttavaid hõrgutisi seal ei pakuta. Menüü saab olema lühike, lihtne ja muutlik.
Ning Vene köök pole seal nii jõuline peategelane kui Moonis – midagi Aasiast, natuke Gruusiat, kirevam maitseainete palett. Teisisõnu on segatud köök see, mida ühed Eesti helgema käe ja maitsega kokad seal proovima asuvad.
«Piire me endale ei sea ja lõpuks panevad ikkagi kunded paika, mis läheb ja mis mitte,» ütleb Zaštšerinski. Üht õiget seljankat hakatakse seal kindlasti pakkuma, kuid välistatud pole ka näiteks tuunikala, kui selle kusagilt värskelt kätte saab.
Need kaks kulebjakaretsepti ilmusid ka läinud aasta lõpus Mooni pererahva kokaraamatus «Moon», kus muu hulgas reedetakse oma kuulsa borši retsept ja leidub veel hulk lugusid-emotsioone, mis ses majas ühe või teise roaga seonduvad.
Lisaks pirukatele on antud ka õpetus, kuidas teha kõiki lisandeid, millega neid Moonis serveeritakse. Ei puudu ka meeleolu, mis tolle Kalamaja söögikoha seinte vahel kulebjaka esile toob.
Puravikukulebjaka
Seda naljakat sõna väänavad Igor ja Roman, nagu tahavad. Kulebjakat saab teha veise-, lõhe-, riisi- ja kapsatäidisega. Seda toitu tehti Moonis esimest korda siis, kui korraga oli ostetud liiga palju puravikke – seeni kasutati igal pool, katastroofilisest olukorrast sündis aga taas hea toit.
Igor ja Roman mäletavad hästi kurja pilku kokkade silmis, kes pidid pärast tööpäeva lõppu, u kl 23.30 alustama täidise valmistamist, et see jõuaks hommikuks jahtuda ja seda saaks piruka sisse panna.