Veidi rohkem kui kolm aastat tagasi sai Adam Kreek telefonitsi ootamatu pakkumise. Ta oli mõni kuu varem lõpetanud tippsportlase karjääri, tulles Pekingi olümpial esimese eesti mehena – kaks päeva varem kui Gerd Kanter kettaheites – kuldmedalivõitjaks. Ja erinevalt Kanterist, kes on tulnud maailmameistriks korra, on 32-aastane Kreek kroonitud sõudmise kuninglikul alal, kaheksases paadiklassis, Kanada meeskonnaga maailma parimaks tervelt kolmel korral.
Hulljulged sõuavad üle Atlandi
Telefonikõne saigi ta seetõttu, et on hirmtugev sõudja. Kes teab, võib-olla on ta käte- ja jalarammu pärinud vanaisa Aleksander Kreegilt, kes tõi 1938. aastal Pariisis
Euroopa meistrivõistlustelt Eestile kuulitõukes kuldmedali. Ent seniajani katab saladuseloor küsimust, mis sai Aleksandri medalist ja teistest autasudest, kui ta Teise maailmasõja jalust Rootsi ja sealt edasi Kanadasse põgenes (vt lisalugu).
Kreegile helistas seiklejahingega Jordan Hanssen, kes on pedaalinud rattaga läbi Austraalia ning läbinud kanuuga 3000 km pikkuse Rio Grande jõe Põhja-Ameerika edelaosas.
2006. aastal oli ta koos neljaliikmelise meeskonnaga ilma igasugust kõrvalist abi kasutamata püstitanud üle Atlandi ookeani New Yorgist Inglismaale sõudes maailmarekordi 71 päeva ja kolm tundi. Nüüd kutsus Hanssen Kreeki kaasa uuele seiklusele, ja see oli kavandatud veelgi ambitsioonikam: Aafrika läänerannikult Senegalist USA kagutippu Miamisse.
Nii vaevanõudvat, 3700 meremiili ehk 6800 km pikkust teekonda polnud keegi kogu eluks vajalikku varustust kaasa vedades üle Atlandi sõudepaadil veel ette võtnud.
Kreek ei vastanud Hanssenile sugugi jaatavalt.
Huvitav, miks?
Esmalt lagistab Kreek telefonis täiel rinnal pikalt naerda. Siis küsib vastu: «Kui keegi kutsuks sind sõudma üle ookeani, kas sa ütleksid kohe «jah»? Ookean on ohtlik. Seal võib surma saada.»
Ometi asus Kreek Hansseni meeskonnaga nädal tagasi 8,8 meetri pikkusel ja koos varustusega ligi tonni kaaluval sõudepaadil Dakarist üle Atlandi teele. Kusjuures ta ei ole nelikust sugugi ainus eesti verd mees.
Meeskonda kuulub ka 30-aastane Markus Pukonen, kelle isa põgenes paariaastase poisikesena Eestist samuti sõja eest. «Nii et meil on poolenisti eesti meeskond,» tõdeb Kreek lõbusalt. Tõsielufilmide tegijana on Pukoneni üheks ülesandeks seikluse jäädvustamine.
Näpistav nälg
Ligikaudu saja päeva pikkuseks planeeritud ookeaniületus tuleb raske. Kreek seletab Dakarist ligi pooletunnises stardieelses telefoniusutluses Arterile, et igaühel tuleb ööpäevas tunni-kaheste vahetustega sõuda kokku 12 tundi.
Korraga sikutavad aere kaks meest, teised kaks teevad argiseid asjatoimetusi, teaduslikke katseid või puhkavad. Veeproovide võtmine ning muude andmete kogumine on sedapuhku olulisem kui kiiruse tagaajamine. Magada saab laeva ahtris 2,4 meetri pikkuses varjualuses kahe- ja neljatunniste juppidena ööpäevas kokku kaheksa tundi.
Mõistagi kulub nii pikaks pingutuseks meeletult energiat, ligi 10 000 kalorit ööpäevas ehk neli korda rohkem kui tavarežiimis elaval inimesel.