Kaupmeeste liidu tegevjuht Marika Merilai on ühel nõul, et laiapõhjaline alkoholi- ja tubakapoliitika vajab väljatöötamist, et luua alus järgnevate aastate tubakatoodete tootmise, müügi, aktsiisipoliitika eesmärkide saavutamiseks.
«Samas ei ole mitmed alkoholi- ja tubakapoliitika rohelistes raamatutes kavandatavad muudatused vajalikud,» nendib ta, ning lisab sarnaselt Paltsule, et karmid keelud ja piirangud ei ole sageli andnud soovitud tulemusi, pigem on näiteid, kus suureneb illegaalse turu osakaal.
Kaupmeeste liit toetab meetmeid, mis piiraksid liigset alkoholitarbimist, kuid leiab, et selle nimel ühes või teises konkreetses jaekaubanduse tegevusharus alkoholi kui kaubaartikli müügi keelamine ei ole proportsionaalne, mõistlik ega õiguspärane. Nii näiteks ei pea me otstarbekaks ega õiguspäraseks reguleerida erinevalt alkohoolsete jookide müüki kauplustes ja tanklakauplustes.
Ettevõtjad ei saa nõustuda tubaka rohelises raamatus toodud seisukohtadega, mis erinevad senistest käsitlustest kaubamärgiõigusest ja konkurentsist, eraomandi käsutamisvabadusest jm, millele juhib oma kirjas tähelepanu tubakatootjate Eesti assotsiatsioon, ütles ta.
Lisaks eeltoodule peab liit otstarbekaks rõhutada, et sigarettidega koos peaksid kaupluses müügil olema ka suitsetamisest loobumist soodustavad käsimüügiravimid.
Kaupmees soovib, et klient oleks terve, teeks mõistlikke otsuseid, väldiks tarbimisel liialdusi ning külastaks ka järgmistel päevadel kauplust. Seadusandja poolt ootame otsuseid, mis põhinevad mõjude analüüsile ja muudatuste sisseviimise korral jätavad ettevõtjaile piisavalt aega ümberkorralduste sisseviimiseks.
Sotsiaalministeeriumi andmetel sai tubakapoliitika roheline raamat kokku 18 arvamusavaldust, nii eraisikutelt kui ka erinevatelt organisatsioonidelt. Alkoholipoliitika raamatu arvamusavalduste arv selgub kolmapäeval. Kõik arvamusavaldused esitatakse arutamiseks rohelise raamatu töögrupile.