Oma analüüsi käigus töötaski RIA välja turvalise ID-kaardi lugeja kriteeriumid ja edastas need mitmele kaardilugejate tootjale. Turvaliseks võib lugeda sellist sõrmistikuga lugejat, mis ei võimalda ID-kaardiga suhtlemisel andmevahetust arvutiga, mille lugejasisene tarkvara pole uuendatav ja mida ei saa lahti muukida.
Vaks ütles, et sellised lugejad võiksid olla näiteks avalikes internetipunktides, pankades ja asutustes, kus sama arvutit kasutavad tehingute tegemiseks mitmed inimesed. Selliste lugejate turvatestimise käigus avastas RIA aga, et enamik praegu müügil olevatest lugejatest nõudmisteni ei küündi ja soetamiseks sobiks neist vaid üht tüüpi, firma Gemalto seade.
«Sellist lahendust ja sellises mahus ongi tegelikult maailmas ainult Eesti otsimas, kuna kellelgi teisel see ID kaardiga seonduv struktuur nii suur ei ole,» põhjendas Vaks, kelle sõnul võiks riigiasutused olla uute lugejate kasutuselevõtul teenäitajaks ka eraisikutele.
Registrite ja Infosüsteemide Keskuse eestvõttel kogutaksegi nüüd riigiasutustelt teavet selle kohta, kui paljudele lugejatele tuleks riigihange korraldada. Esialgu tähendab see tõenäoliselt kopsakat väljaminekut, sest Postimehe analüüs näitas, et kui tavaline lugeja maksab jaemüügis 6 kuni 30 eurot, siis RIA nõudmistele vastav ligi 70.
2002. aastal kasutusele võetud ID-kaardi elektroonilisi võimalusi kasutab umbes pool miljonit inimest ning ühes päevas antakse kuni 125 000 digiallkirja. Nädalapäevad tagasi täitus 100 miljoni digiallkirja piir.
Vaks kinnitas, et tavalise ID-kaardi lugeja kasutajal pole põhjust muretsemiseks. Samas pereisal, kes teeb oma ettevõtte äritehinguid ka koduarvutis, mida kasutavad vabalt tema lapsed, soovitaks Vaks uus lugeja osta.
«See kindlasti muudab ID kaardi kasutamist mugavamaks ja võtab tulevikus kindlasti riske maha. Kuigi me räägime teoreetilistest riskidest, siis parem on selle koha pealt kindel olla.»