Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Suure arhitekti lahkumine

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Arhitektuur algab joonest, leidis Niemeyer. Tema suurimaks tööks sai uue pealinna Brasilia väljaehitamine.  Brasiilia rahvusmuuseum koos kaldteega valmis 2007. aastal.
Arhitektuur algab joonest, leidis Niemeyer. Tema suurimaks tööks sai uue pealinna Brasilia väljaehitamine. Brasiilia rahvusmuuseum koos kaldteega valmis 2007. aastal. Foto: AFP/SCANPIX

Uudis Oscar Niemeyeri surmast puudutas. Üle saja-aastase inimese puhul on see ju loomulik asjade käik, ja ikka on kurb. Nagu lipu langemine, müüri varisemine, laeva kadumine silmapiiri taha.

Maailma vanim arhitekt, modernismi sümbol, kelle loomingust ei pääse mööda ükski 20. sajandi arhitektuuri terviklikkusele pretendeeriv ülevaade – see oli 1907. aastal sündinud Oscar Ribeiro Almeida de Niemeyer Soares, kes tänavu detsembris oleks saanud 105-aastaseks. Tema täisnimi koosneb portugali, araabia ja saksa nimedest ning tema ehitisi on lisaks Brasiiliale Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Portugalis, Alžeerias ja mujal. Niemeyer oli maailmaarhitekt.

Tema mälestusteraamatus «Minu arhitektuur» (inglise k, 2000) on tähtis koht kahekümnel päeval, mis ta veetis koos 20. sajandi esiarhitekti Le Corbusier’ga. «Geenius tuli otse taevast,» kirjutab Niemeyer, kes noore algaja arhitektina Corbusier’ 1936. aastal lennujaamas vastu võttis. Corbusier tuli Brasiiliasse projekteerima haridus- ja teadusministeeriumi hoonet (1937–1943). Niemeyer osales selle hoone jooniste tegemisel.

Tagasi üles