Andmekaitseinspektsiooni peadirektor Viljar Peep kommenteeris Postimehele, et Ameerika Ühendriikides eestlaste telefoninumbrid üles riputanud mees ei eksi seaduse vastu, sest on sisuliselt paljundanud telefoniraamatut, ehk pannud üles niigi avalikult kättesaadavad andmed.
«Ei ole vähimatki alust arvata, et tegu oleks varastatud andmetega,“ ütles Peep. «Vahe Eesti analoogidega seisneb selles, et Eesti internetikataloogid ei ole enamasti googeldatavad otsingumootoritele, nagu seda on USA oma.»
Just viimane on asjaolu, mis inimesed mistahes andmete puhul ärevusse ajab. «Inimesi häiribki just see, kui ma satun googeldatavaks. Kui tegu on Euroopaga, siis on inimesel võimalik oma kunagine nõusolek numbri avaldamiseks ka tagasi võtta ja edasist avaldamist piirata. Aga kui serverid asuvad mõnes muus riigis, siis ei ole midagi parata, see tuleb lihtsalt alla neelata.»
Kindlasti ei soovitanud Peep kaasa minna telefoniraamatu looja üleskutsega maksta numbri eemaldamise eest tasu.
«See ettepanek, et makske meile ja me võtame teie nime maha on ülim jaburus. Tuleb soovitada, et seda keegi kunagi ei kasutaks, sest number võetakse maha, aga pannakse homme muudetuna üles kusagil mujal,» hoiatas Peep.
Sellest on kuriteoni aga veel pikk maa. «Kas tegu on inimeste õiguste rikkumisega, sõltub sellest, mis nende andmetega edasi tehakse. Enamasti pakutakse need rämpspostitajatele, võidakse profileerida inimesi ja pakkuda suunatud reklaami, võivad kasutada ka luureorganid. Pole välistatud ka otsene väljapressimine. See on enamikes riikides juba kuritegu ja enamasti teevad õiguskaitseorganid selle vastu koostööd.»