Eesti «poliitiline lahtisulatamine» ja meie taas maailmakaardile toomine aastail 1988–1991 algas juba palju varem enne riikluse taastamist. Soome eriline roll selles on veel lahti kirjutamata. Ametliku poliitika fassaad on alati varjanud hirme, koosööd, praktilisi huve jt salavedrusid, mis on kammitsenud riikide poliitikat. Seda kinnitab kasvõi Rootsi välisministeeriumi poolt hiljuti avalikustatud osa diplomaatide kirjavahetust.
Tellijale
Vabaduse taastulek: vaade Soomest
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soome arhiivid alles ootavad paotumist. Paljuski just võtmetähtsusega valikud, otsused ja ettevõtmised (mis ei peegeldu ka väliministeeriumi toel ilmutatud ajalookogumikes) ongi just Raigi raamatu «Pikk teekond lähedale» keskmes. Rahvadiplomaatia saavutused, ministrite hirmud, presidentide kaalutlused jne on Eesti taas vabanemise Soome lahe põhjakaldal kaasa teinud Kulle Raigi käe all saanud raamatuks.