2007. aastal mindi ka tagasi Afganistani, sel korral juba ISAFi koosseisus.
«Kui nad Kandahari saabusid, polnud neil nii häid tehnilisi vahendeid kui siis, kui nad esimest korda ameeriklastega Afganistanis teenisid,» meenutab Matonis. «Mäletan, et kui aastatel 2007-2008 seal diplomaadina teenisin, oli probleeme luureinfo, lähiõhutoe, helikopterite ja kõigega.»
Tänu sellele pidid leedulased hoolimata sellest, et nende põhiline teenistuspaik oli Zabul, tegema suurema osa operatsioonidest naaberprovintsist Kandahari baasist, kust nad lihtsalt käisid maasturitega väljas «tööl».
«See polnud absoluutselt mingi roosiaed,» ütleb Matonis. «Kuid tänu üsna headele tulemustele ja koostööle teiste eriväelastega – sealhulgas ameeriklaste ja poolakatega – kahtlusaluste ülekuulamisel, relvapeidikute avastamisel jne, said nad aina enam tunnustust ja vahendeid, mida vajasid.»
Praeguseks baseerub suurem osa leedulastest suurema aja Zabulis. Nad teevad Afganistani armeega operatsioone ning koolitavad nii ANAd kui ka afgaani politseinikke.
«Neil on olnud päris palju õnne, siiani pole olnud siserünnakuid, mis tähendab, et nad on personali päris hästi valinud,» kiidab Matonis. «Nad muudavad üsna sageli taktikat ja pahade tüüpide seas on nad päris kurikuulsad, sest nad tegutsevad igasuguse mustrita. Nad on päris efektiivsed.»
Kui palju Leedul täpselt eriväelasi on? Öeldes, et see on salastatud, annab Matonis ometi vihje: nad suudavad tagada kolm neljakuist kuni saja mehega rotatsiooni aastas, millega samaaegselt on alati teist samapalju valmistumaks järgmiseks Afganistani rotatsiooniks ja veel üks üksus vajadusel valmis territoriaalkaitseks.