Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil koos huvigruppidega riiklike peretoetuste süsteemi kavandatavaid muudatusi.
Riigikogu asub peretoetuste maksmise süsteemi muutma
Eelnõu saadetakse parlamendi täiskogusse esimesele lugemisele järgmiseks nädalaks ning seadusmuudatused plaanitakse vastu võtta detsembri keskpaiku.
Eelnõu sisuks on arvestada peretoetuste maksmisel põhimõtet toetada rohkem neid, kes reaalselt suuremat abi vajavad ja kellel on rohkem lapsi.
Komisjoni tänasest istungist võtsid osa maaomavalitsuste liidu, linnade liidu, lastekaitse liidu, lasterikaste perede liidu, lapse huvikaitse koja, samuti sotsiaalministeeriumi ning rahandusministeeriumi esindajad.
Istungil tekkis elav arutelu peremudeli ja leibkonna teemadel ning jõuti üksmeelele, et kõiki võimalikke elus ette tulevaid juhtumeid ei saa seadusega paratamatult reguleerida.
Väljendati ka mõtet, et nimetatud seadusmuudatuste rakendumise käigus saab teravamini esile kerkinud probleemid kaardistada ja vajadusel seadusi täiendada.
Kõik osapooled tunnistasid seadusmuudatused põhimõtteliselt vajalikuks ja positiivseks sammuks valitsuse perepoliitikas. Samas tõdeti, et peretoetused ei lahenda siiski laste vaesuse probleemi, vaid ainult parandavad mõningal määral laste heaolu.
Sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna ütles, et osapoolte arvamused eelnõu rakendamise kohta on väga vajalikud. «Pean silmas eelkõige traditsioonilisest peremudelist erinevate perekondade laste heaolu parandamise võimalusi, kuna praegused leibkondade arvestamise põhimõtted vajavad seaduses täpsustamist,» ütles Tsahkna.
Eelnõu koosneb peamiselt viiest riiklike peretoetuste seaduse ja sotsiaalhoolekande seaduse muudatusest: allpool suhtelist vaesuspiiri elavate lastega perede toetuste tõstmine kahes etapis, alates 2015. aastast kõigi kolme ja enama lapsega perede kolmanda ja enama lapse toetuste tõstmine, kolmikute ja suurema arvu mitmike sünni ühekordse sünnitoetuse tõstmine alates 2013. aasta 1. juulist, 16-aastastele ja vanematele põhikooli lõpetajatele peretoetuste maksmine ka suvekuudel ning lisatakse säte, mille kohaselt lisanduvaid toetusi (vajaduspõhine lapsetoetus ja eelnõuga lisanduv osa kolmanda ja enama lapse lapsetoetus) ei arvestata toimetulekutoetuste määramisel sissetulekute hulka.