Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Ajalugu ja ajakirjandus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
11. novembril 1992. aastal rahustab Mart Laar Narva linnavalitsuse esisele platsile kogunenud rahvast.
11. novembril 1992. aastal rahustab Mart Laar Narva linnavalitsuse esisele platsile kogunenud rahvast. Foto: «ISAMAA TAGATUBA»

Kuna mul puuduvad peaaegu igasugused isiklikud mälestused Mart Laari esimese valitsuse ajast, sest külastasin Eestit esimest korda alles 1994. aasta kevadel ega vallanud tollal ka veel eesti keelt, siis üritan Kalle Muuli raamatut «Isamaa tagatuba» retsenseerida võimalikult neutraalse ajaloolase vaatenurgast.

 Annan endale siiski aru, et Muuli taotluseks ei olnud kirjutada akadeemilist raamatut. Lisaks oma ajakirjaniku kogemustele ja hästi informeeritud sündmuste tunnistaja kogemustele on autor siiski kasutanud arvukaid arhiividest ja erakätest pärinevaid dokumente, Laari nõuniku Tiit Pruuli päevikut ning ulatuslikke intervjuusid teiste kaasaegsetega.

Ühest küljest on kahju, et ta ei kirjuta akadeemiliselt. Kuna puuduvad viited, siis ei saa lugeja teada andmete täpset algallikat ega hinnata nende usaldusväärsust. Sellega ei taha ma väita, nagu loeks vaid arhiividokumendid, intervjuud võivad vahetevahel mingi kindla ajajärgu mõistmisel isegi rohkem abiks olla. Teisalt muudab ajakirjanduslik stiil teksti loetavamaks ja põnevamaks. Muuli kasutab retooriliste vahendite laia spektrit ega kohku tagasi ka üksikute isikute terava kritiseerimise ees.

Akadeemiline tekst olnuks oma hinnangutes kahvatum ja tagasihoidlikum. Üleüldiselt jutustab Muuli Laari valitsuse eduloost, kuid samas ei jäta ta kriitikat unustuse hõlma. Kahtlemata oli see valitsus viimase 20 aasta olulisim, kuna viis Eesti praeguseni kestvale arengurajale ja ehitas üles siiani püsivad institutsioonid. Kuidas säärased arengud kellelegi meeldivad või ei meeldi, on igaühe enda otsustada. Lugeja ei pea ka tingimata Muuli arvamust jagama, kuid võib sellele vaatamata pidada raamatut huvitavaks.

Tagasi üles