Pole lapsi, pole kooli. Viimase veerandsajandi kestel on Eestis suletud ligi 350 kooli, millest 200 on saanud uue funktsiooni. Koole on muudetud vanadekoduks, ehitatud ühepereelamuks või avatud neis hotell ja kohvik. Mitu endist koolihoonet seisavad ja lagunevad, justkui oleks aeg neis ühes viimase koolikellaga seisma jäänud.
Eesti taasiseseisvumisest alates on suletud vähemalt 337 kooli. Nendest 135 tegutseb praegu mõni muu haridusasutus, näiteks lasteaed.
Radari video suletud koolidest üle Eesti:
Seega on ligi veerand sajandiga jäänud Eesti peal üle umbes 200 endist koolimaja. Neist peaaegu 40 seisavad sööti ja aina tondilossistuvad või on juba sootuks lammutatud. Mõne kooliga olid entusiastlikel kohalikel või tühjaks jäänud majad ära ostnutel algul suured plaanid, kuid need jäid kas raha, tahtmise või inimeste puudusel täitumata. Kümmekond koolimaja on praegugi müügis ja veel kümmekonnas tegutsevad hooldekodud.
Parima ülevaate koolimajade saatusest saab graafikust valides kõigepealt maakonna ja siis klõpsates punasel või sinisel mummul. Sinised mummud tähistavad suletud koolihoonet, milles hariduse andmine jätkub, punaste mummude alt leiab koolihoone, millel on kas uus otstarve või seisab maja tühjana.
Enamik endisi koolimaju on leidnud aga mõne uue funktsiooni. Muinsuskaitseameti restaureerimis- ja arendusosakonnas töötava arhitekti Merle Kinksi sõnul on kaitse all 175 koolihoonet, kuid neist paljud on suletud juba veel varem, näiteks 19. sajandil ehitatud puitmajades tegutsenud külakoolid ning 1920. ja 1930. aastatel spetsiaalselt koolimajadeks ehitatud hooned.
Mõisatesse kolisid koolid pärast 1919. aasta maareformi, kui mõisad baltisakslastelt võõrandati. Ligi 300 mõisa anti koolide käsutusse, lapsed said toonastest pimedatest ruumidest avaramatesse hoonetesse. Praeguseks on jäänud mõisatesse 69 kooli.
Ebaökonoomsus lööb välja
Kui hoonel on väärtus, võiks Kinksi kinnitusel sellele tühjaks jäädes mingi muu funktsiooni leida. «Kui hoonel funktsiooni pole, kipub see lagunema. Kui see funktsioonita hoone on veel ka kaitse all ja laguneb, hakatakse omanikule ettekirjutusi tegema,» ütles ta.