Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Sügisandidega mestis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Koolitusel räägitakse tervislikust toitumisest.
Koolitusel räägitakse tervislikust toitumisest. Foto: Anni Arro

Anni Arro oskab sügisandidest imemaitsvaid ja erilisi roogi välja võluda ning jagab nende valmistamisõpetust meeleldi ka teistele.

Anni Arrole meeldib sügis, see on talle üks ääretult tore aeg.
«Lõpuks ometi on möödas see hüsteeriline päikese ootamine. Et nii kui päike pilve tagant väljas, siis bikiinid selga ja meeleheitlikult praadima.

Oh õudust!» ütleb ta ja õhkab kergendatult, sest nüüd, kui seda suve enam niikuinii ei tule, võib rahulikult toas teed juua.   


Ja muidugi, looduses on kõik mõnusalt küps. Kõik, mis kolm kuud mullas või lehtede vahel vaikselt küpses, on nüüd valmis, ja aiapidajate sahvririiulid varsti kõige väärtuslikumate aarete, meie oma maa andide all lookas.


«Et päikeseenergia varudega on tänavu meie kehas tõesti lood kehvasti, jäävadki ju ainsaks lohutuseks suveenergiast pakatavad peedid, kõrvitsad, porgandid – mis pole  sugugi paha,» räägib Anni.


Parasjagu on Annil käsil järg esimesele Sepamaa talu köögi raamatule. Et see saaks lõpetatud, ootab ta pikisilmi veel kõrvitsate küpsemist. Olgu lisatud, et ajaloomaiguline raamat Haapsalu kohvikutest koos Anni koogiretseptidega on juba täiesti ilmumisküps.
Erilist väljavalitut Annil sügise viljade seas pole.

Tegelikult julgeb ta oma lemmikuks nimetada kõiki sügisande, olgu need seened, Türgi oad, kõrvitsad või miski muu. Kõigist saab väikesi toiduimesid välja võluda.


«Lapsena olid sirmikud kogu pere lemmikud, nüüd on neid kuidagi väheks jäänud. Ja Türgi oad on olnud sellised ajatud meelisviljad.

Vanasti tegi mu vanaema Aia-Helga imehäid letšosid ning marineeritud kabatšokke, patissone ja kõiksugu seeni. Oi, need olid head!» jutustab Anni ja lisab, et oli toona kahjuks liiga väike jätmaks vanaema nippe meelde. Nüüd on need läinud.


Siis paneb Anni rahvale südamele, et sügisel ikka seenele mindaks. See on tema meelest üks toredamaid ajaveetmisviise üldse. Isegi siis, kui seenekorv jääb tühjaks.
«Nii tore on metsas uidata, kummikud jalas ja mütsilotu peas. Pole kuhugi kiiret,» räägib kokaraamatute tegija.


Türgi oad oliiviõli, Parmesani juustu ja küüslauguga on üks neist sügisroogadest, mida Anni võiks enda sõnul lausa lõputult süüa. Ning ka põldmarja-beseekook on selline, millest jääb kohe päris tõsiselt sõltuvusse, lubab Anni. Selle koogi sisu seltsiliseks  istuvad ka punased sõstrad, aga et põldmarju on praegu palju, võiks parem eelistada neid.

Türgi oad oliiviõli, küüslaugu ja Parmesaniga
Kolmele.
1 kg Türgi ube (rohelisi või kollaseid), 0,5 dl oliiviõli, 1 küüslauguküüs,
kimp peterselli, 150 g Parmesani juustu, veidi soolahelbeid.


Keeda ube kergelt soolases vees 10–15 minutit olenevalt sellest, kui krõmps tekstuur meeldib. Samal ajal riivi Parmesan ning haki petersell ja küüslauk peeneks. Nõruta oad ja jäta potti. Lisa oliiviõli, riivitud Parmesan, soolahelbed, hakitud petersell ja küüslauk. Sega kõik korralikult läbi ja serveeri kohe.

Ahjupeedid rukola-basiilikukastmega

Kolmele.


1 kg väiksemaid peete, 3–4 sibulat, 0,5 dl oliiviõli, 1 tl meresoola, 1 tl kuivatatud punet, 2 sl palsamiveiniäädikat, veidi pipart.



Kastmeks 1 pott basiilikut, 1 pott rukola salatit, 1 küüslauguküüs, 50 g päevalilleseemneid, 0,5 dl külmpressitud oliiviõli,


1 sl sidrunimahla, veidi soola. Serveerimiseks hapukoort.



Pese peedid harjaga puhtaks ja koori sibulad. Lõika mõlemad sektoriteks ning aseta ahjuplaadile. Piserda üle oliiviõliga, maitsesta soola ja punega. Küpseta 200 °C ahjus umbes 45 minutit. Kui peedid on küpsed ja ahjuplaat ahjust välja võetud, piserda roog üle palsamiveiniäädikaga. Sega kergelt läbi ja jäta viieks minutiks tõmbama.



Vahepeal valmista kaste. Selleks haki rukola, basiilik ja küüslauk peeneks. Rösti päevalilleseemned kuumal pannil kergelt läbi ja lisa ürtidele. Kalla segu üle oliiviõliga ning maitsesta sidrunimahla ja soolaga.



Aseta peedid ja sibulad taldrikule. Lisa mõnus ports hapukoort ja pisut rukola-basiilikukastet. Maitsesta värskelt jahvatatud pipraga.



Põldmarja-beseekook


Kaheksale.


Põhjaks 200 g võid, 300 g jahu, 2 sl vanillisuhkrut, 120 g suhkrut, 4 munakollast.


Katteks 250 g põldmarju, 200 g suhkrut, 7 munavalget.



Sega tainas kokku ja sõtku, kuni kõik komponendid on ilusti segunenud. Määri koogivorm võiga ja suru tainas vormi. Äärista servad hõbepaberiga ja torka põhi kahvliga auguliseks. Küpseta 180 °C ahjus umbes 10 minutit, kuni taina pind hakkab kuldseks muutuma. Võta vorm ahjust välja ja eemalda hõbepaber.



Põhja küpsetamise ajal vahusta munavalged ja lisa ettevaatlikult suhkur. Vaht peab jääma suhteliselt kõva. Sega ettevaatlikult hulka põldmarjad ja kalla segu vormi koogi põhjale. Küpseta 150 °C juures sõltuvalt ahjust 20–30 minutit. Besee pind peab jääma kuldse ja beežika vahepealne.



Kui kook on valmis, ära võta seda kohe ahjust välja – tee ahju uks lahti ja jäta kook veel üheks tunniks ahju jahtuma. Nii hoiad ära besee kokkuvajumise.


Tagasi üles